Wszyscy dobrze znamy tradycyjne świąteczne potrawy, które co roku przygotowujemy według rodzinnych receptur. Starannie przechowywane w kuchennej szufladzie, są źródłem inspiracji i prawdziwą kopalnią wiedzy kulinarnej.
Czy macie jednak świadomość, jak wiele posiłków można wzbogacić ziołami, które mają szerokie właściwości prozdrowotne i nie tylko? Jeśli nie macie pojęcia, jak łączyć smaki z konkretnymi ziołami, by stworzyć wyśmienite kompozycje, ten wpis jest dla Was.
Dlaczego warto dodawać zioła do potraw?
Temat rzeka. Odpowiedzi jest tyle, ile gatunków ziół, a może i więcej. Do najważniejszych zalet stosowania ziół w codziennej kuchni zaliczyć można m.in. ich właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, obniżające ciśnienie krwi, działające osłonowo na przewód pokarmowy, przeczyszczające, moczopędne. Dodatkowo zioła to źródło bogate w składniki mineralne (żelazo, potas, mangan, magnez), witaminy (A, C i K), foliany oraz antyoksydanty. Nie trzeba dodawać, że niezwykle cenną właściwością ziół, szczególnie w okresie świątecznym, jest wspomaganie procesu trawienia, zwłaszcza tłuszczów, poprzez stymulowanie do zwiększonego wydzielania kwasów żółciowych. Poza tym zioła przeciwdziałają wzdęciom i nadmiernej fermentacji w jelitach. Wszystkie te cechy powodują, że dodanie ziół nie tylko do świątecznych potraw, ale również włączenie ich do codziennej kuchni, jest najlepszym pomysłem na rozwiązanie wielu zdrowotnych problemów.
Jakie zioła do jakich potraw świątecznych?
Goździki to jedne z najpopularniejszych przypraw, niezmiennie kojarzących się z zapachem świąt. Dodajemy je głównie do kompotów, marynat, nadzienia do ciast, sosów czy pieczeni, są również częścią mieszanki przypraw do pierników. Świetnie nadają się również do wzbogacenia smaku likierów i win. Poza swoimi walorami smakowymi i aromatycznymi, goździki posiadają właściwości antynowotworowe i odświeżające oddech. PS Goździki to również idealna dekoracja świąteczna, sami zobaczcie:
Imbir to przyprawa wielu świątecznych potraw. Jest składnikiem marynat do mięs (wieprzowina, drób), mieszanek przypraw do piernika, dodatkiem do wielu ciast i ciasteczek świątecznych. Idealnie nadaje się również jak dodatek do gorących herbat, grzanego wina i kompotów owocowych. Imbir skutecznie obniża ciśnienie krwi, wspomaga walkę z reumatyzmem, alergiami i chorobami serca.
Cynamon to nieoceniony dodatek do wielu świątecznych wypieków, dodający im niepowtarzalnego smaku i aromatu. Doskonale sprawdza się również w roli przyprawy do grzanego wina i kompotów owocowych. Cynamon wspomaga walkę z przeziębieniem, biegunką i chorobami skóry.
Wanilia to aromatyczny dodatek przede wszystkim do wszelkich słodkości świątecznych. Ciasta, ciasteczka, kremy, torty, bita śmietana… Możliwości jest nieskończenie wiele! Warto dodać, że nalewka z wanilii ma działanie przeciwgorączkowe i wspomagające pracę serca.
Kminek powinien być przyprawą numer jeden w każdej świątecznej kuchni! A to wszystko z powodu jego zbawiennego wpływu na trawienie. Kminek dodany do kapusty kiszonej, która jest podstawą większości potraw świątecznych, zapobiega wiatrom i nieprzyjemnym wzdęciom. Można go dodać również do różnych mięs i zup, trafiających na wigilijny stół.
Majeranek to jedna z bardziej znanych i lubianych przypraw ziołowych. Idealnie spisuje się jako dodatek do dań mięsnych i warzywnych, podkreślając ich smak i aromat. Wspaniale wzbogaci smak śledzi, idealnie nadaje się również do potraw na bazie roślin strączkowych. Majeranek zmniejsza dyskomfort związany ze wzdęciami i gazami, redukując nieprzyjemne skutki spożycia ciężkich potraw. Co ciekawe – łagodzi ból głowy.
Gałka muszkatołowa sprawdza się jako przyprawa do wszelkich sosów na bazie śmietany i sera, dań z jaj, kremowych deserów, pierników, grzanego wina oraz potraw z kapusty i fasoli. Świetnie niweluje negatywne skutki spożycia ciężkich potraw, których nie brakuje na świątecznych stołach. Zmniejsza wzdęcia, pomaga przy biegunkach, wymiotach i nudnościach.
Anyż to nie tylko piękna ozdoba świątecznych kompozycji. To również idealny dodatek do potraw mięsnych i przeróżnych ciasteczek. Anyż działa rozkurczowo, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, wykazuje działanie antybakteryjne.
Zioła na wyciągnięcie ręki!
Teraz już wiemy, jak ważne jest wykorzystywanie ziół w świątecznej kuchni, i jak dobroczynny wpływ mają one na nasze zdrowie i samopoczucie. Obecnie w sklepach dostępna jest niezwykle szeroka oferta. Znajdziemy w niej gotowe mieszanki przypraw, zmielone zioła w torebkach, zasuszone liście, oczyszczone korzenie. Dostępne są również sadzonki ziół, gotowe do obsadzenia w domowym zaciszu, oraz nasiona, które wystarczy umieścić w glebie dobrej jakości, podlać i dać czas do wzrostu. Ta ostatnia opcja jest niezwykle korzystna, pozwala bowiem na stały dostęp do świeżych i ekologicznych ziół, uprawianych we własnej kuchni w doniczkach. Poza oczywistymi korzyściami zdrowotnymi i kulinarnymi, z ziołowej uprawy domowej płyną również zalety estetyczne. Sama doniczka bowiem może być piękną ozdobą parapetu kuchennego, a w połączeniu z zielenią sadzonek stworzy niepowtarzalną roślinną dekorację. Przy uprawie aromatycznych i zdrowych ziół idealnie sprawdzi się doniczka ziołowa Brussels Herbs, dedykowana jednej sadzonce. Jeśli jesteście zwolennikami kilku gatunków rosnących obok siebie, wybierzcie doniczkę ziołową Brussels Herbs Max, pozwalającą na umieszczenie kilku sadzonek w jednym miejscu. Do wyboru macie również doniczkę ziołową Brussels Herbs Duo, pozwalającą na uprawę dwóch sadzonek jednocześnie. Dla wszystkich tych, którzy pragną uprawiać własne zioła, ale posiadają mocno ograniczoną przestrzeń, polecamy doniczkę wiszącą B.For Soft Air. Daje ona maksimum satysfakcji z uprawy, przy minimum wykorzystania powierzchni – w sam raz dla kuchni w wersji mini! Doniczka ziołowa to również świetna propozycja na świąteczny prezent dla miłośnika ziół i nie tylko – z pewnością ucieszy się z niej każdy amator roślinności.
Podsumowanie
Liczne właściwości zdrowotne ziół, ich wpływ na nasze samopoczucie, a także niepowtarzalny smak i aromat powodują, że warto włączyć je jako przyprawy do potraw świątecznych, ale nie tylko! Gwarantujemy, że wprowadzając zioła do swojej codziennej kuchni zauważycie poprawę nie tylko smaku i zapachu posiłków, ale również własnego zdrowia i ogólnie rozumianego dobrostanu. A więc do dzieła – niech Wasze domy zapełnią się aromatem ziół, nie tylko od święta!
Podobne artykuły:
Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]