Plebiscyt
Zielony Nowy Jork

Zielony Nowy Jork

16 maja 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Słynne Wielkie Jabłko staje się jeszcze bardziej zielone. Pośród zurbanizowanej przestrzeni Nowego Jorku znalazło się właśnie kolejne miejsce, w którym można przebywać pośród natury.

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło: www.sztuka-architektury.pl

West Madison Street w Nowym Jorku to wąskie przejście między wysokimi biurowcami. Reprezentacyjne wejścia do luksusowych wymagały odpowiedniej oprawy, a zabetonowana, ciasna przestrzeń miejska Wielkiego Jabłka nie dawała dużego pola do popisu.

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

Wprowadzenie zieleni nie było łatwe. Stworzenie aranżacji, która nie zakłócałaby ruchu pieszych, a jednocześnie ożywiała okolicę to nie lada wyzwanie! Nie dość, że West Madison Street jest w całości pokryta betonem, to tuż pod jej powierzchnią znajdują się parkingi samochodowe.

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło:www.sztuka-krajobrazu.pl

Jedna z amerykańskich pracowni architektury krajobrazu znalazła jednak na doskonałe rozwiązanie tego problemu. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju, postanowiono stworzyć wypełnione glebą kopce w formie półkul i dopiero w nich nasadzone zostały kwietniki miejskie. Dla wygody mieszkańców te swego rodzaju duże donice otoczono okrągłymi granitowymi siedziskami, tworząc dodatkowe miejsca wypoczynku pośród zieleni.

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło: www.landscape.cn

W taki sposób powstała aranżacja zieleni, która doskonale wpisuje się w kontekst jednego z największych miast na świecie. Przez przeszklone ściany najbliższych budynków doskonale widać tę minimalistyczną, a jednocześnie schludną i efektowną aranżację zieleni. Doskonałe rozwiązanie dla mieszczuchów tęskniących za zielenią!

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

kwietniki miejskie nowy jorkŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

« »

1 komentarz do wpisu “Zielony Nowy Jork”

Dodaj komentarz