Zielone ulice

Zielone ulice

Jak przełamać monotonię ulic i tras komunikacyjnych? Jak ciekawie zaaranżować zielenią teren wewnątrz ronda, aby nie było ono pustą, smutną wyspą?

Zieleń przy ciągach komunikacyjnych nie tylko zdobi, ale również wpływa odpowiednio na mikroklimat. Dobór roślin do tych miejsc musi być przemyślany oraz dostosowany do istniejących warunków, tak aby nie utrudniały komunikacji, nie stwarzały niepotrzebnego zagrożenia.

Najkorzystniejsze okażą się niskie krzewy, które posadzimy wzdłuż jezdni, by oddzielały ją od chodnika. Ciasno posadzone żywopłoty mogą okazać się ścianą, która skutecznie zatrzyma samochód, który wypadł z drogi. Dzięki swojej sprężystości oraz gęstym pędom są bezpiecznym „hamulcem”, który nie stanowi zagrożenia dla innych użytkowników drogi.

Źródło: http://www.flickr.com/

Zielone ronda

Jeśli planujemy obsadzić miejskie rondo, zdecydowanie powinniśmy najpierw rozplanować nasadzenie, które powinno przede wszystkim stanowić funkcję ozdobną. Zasada co do obsadzenia jest taka sama jak w standardowych  klombach: najwyższe rośliny powinniśmy posadzić na środku wyspy, a im bliżej krawędzi tym rośliny niższe.  Na pewno do tego celu nie za bardzo nadają się drzewa (pomijając przypadki, gdy rondo jest bardzo duże!). Ponieważ są zbyt wysokie, nie będzie zza nich widać co i kto jedzie; mogłyby stać się przyczyną wypadków. Chyba że wybierzemy odmiany miniaturowe, o powolnym wzroście i docelowo niezbyt rozłożystych koronach. Wtedy powinniśmy posadzić je pojedynczo czyli jako solitery, a towarzystwo dla nich dobrać już nie tak bardzo wybujałe.

Dużo lepszym rozwiązaniem wydają się kompozycje z krzewów oraz rabaty z kwiatami: bylinowe bądź sezonowe. Ładna, kolorowa kompozycja będzie dobrze odbierana, zwłaszcza przez tych, którzy ją będą oglądać najczęściej – przez kierowców i pasażerów samochodów oraz środków miejskiej komunikacji, a także przez przechodniów. Dzięki ciekawemu obsadzeniu może nawet stać się punktem orientacyjnym. Jeśli zdecydujemy się „wyhaftować” z kwiatów miejski herb, to będzie ozdobą i wizytówką miasta jednocześnie.

Źródło: Archiwum Terra

Rabaty na rondzie

Projektując rabatę na rondzie, warto ją nieco zróżnicować pod względem wysokości. Oczywiście z umiarem! Bardzo pomocne mogą się w tym okazać kwiatowe wieże. Firma Terra® oferuje do wyboru modele różnej wysokości. Obsadzone odpowiednio dobranymi gatunkami i odmianami roślin pomogą wyeksponować część nasadzenia. Aby wieże wtopiły się w całość kompozycji, należy je starannie obsadzić u podstawy. Można więc zrobić im lamówkę z kwiatów, bądź roślin, których ozdobą są barwne liście.

Oczywiście wieże kwiatowe dobrze mogą się też prezentować i bez maskujących obsadzeń, usytuowane bezpośrednio na trawniku lub żwirowym podłożu. Wtedy wyraźnie odcinają się od takiego jednolitego tła. Niższe z przodu, wyższe z tyłu, ustawione w zamierzonym rytmie, na przykład na planie gwiazdy albo po obwodzie kilku okręgów o wspólnym środku, tak, by w przerwach pomiędzy jednymi widać było te umieszczone w głębi. To układ, który zachwycać może także widziany z góry, np. z pięter okolicznych wysokich budynków.

Źródło: Archiwum Terra

Zasady doboru roślin

Gdy wybieramy rośliny na tereny przyuliczne, pamiętajmy, aby były odporne na silne nasłonecznienie, okresową suszę, czy zanieczyszczenia, które będą pochodzić ze spalin. Rośliny powinny także być łatwe w uprawie i w większości o jasnych liściach czy kwiatach, wtedy będą widoczne dla kierowców po zmroku.

Najlepiej sprawdzą się kwiaty takie jak: aksamitki, begonie, szałwie, żeniszki, narcyzy, dalie oraz tulipany.

Jak widać, sposób znajdzie się i na tę z pozornie trudną do zaaranżowania miejską przestrzeń!

Dodaj komentarz