Zielona Brama Gdańska

Zielona Brama Gdańska

Gest, który łączy oddalone brzegi rzeki, scala miasto i wiąże ze sobą ludzi. Green Gate to innowacyjny projekt współczesnej „zielonej bramy”, który został stworzony z myślą o architekturze Gdańska.

green gateŹródło: www.laznia.pl

Weronika Kiersztejn i Michał Kozik to dwójka architektów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kształtowaniem przestrzeni miejskiej. Ich projekt zatytułowany Green Gate został niedawno wyróżniony w Międzynarodowym konkursie na Galerię Zewnętrzną miasta Gdańsk.

green gateŹródło: www.musk.pl

Celem, który przyświecał młodym twórcom, było symboliczne zespolenie Dolnego i Górnego Miasta w Gdańsku, rozdzielonych przez rzekę Motławę. Tak powstał projekt, który ma łączyć nie tylko codzienne ścieżki mieszkańców Gdańska, ale również otwierać miasto na cały świat.

Kanał rzeki Motławy jest już częściowo porośnięty roślinnością, co okazało się dodatkowym atutem podczas projektowania. Architekci nie chcieli rezygnować z zieleni, a wręcz spotęgowali jej wpływ na otoczenie: postanowili pokryć balustradę mostu stalowymi linami, po których „wspinać się” mają pnącza łączące w sposób symboliczny oba brzegi.

green gateŹródło: www.musk.pl

Tak jak ta niezwykła zieleń miejska łączy dzielnice Gdańska, tak sieć internetowa ma przybliżyć miasto do całego świata. Na chodniku ma powstać gigantycznych rozmiarów kod QR, doskonale widoczny nawet z poziomu zdjęć satelitarnych. Po zeskanowaniu go można uzyskać dostęp do strony internetowej, która opisuje koncepcję zielonej architektury Dolnego Miasta.

green gateŹródło: www.musk.pl

Zielona Brama to projekt jednocześnie lokalny i globalny – poprzez zieleń w mieście architekci starają się przybliżyć dawny sposób zabudowy, ale nie zapominają przy tym o współczesności: tak trzymać!

 

Dodaj komentarz