Zieleń w betonie? To się nie wyklucza!

Tagi: beton architektoniczny, beton syntetyczny, betonowe dekoracje, zieleń, 1 marca 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Z betonu architektonicznego można wyczarować chyba wszystko. Przekonajmy się, jak ten surowy materiał może współgrać z zielenią i pięknem natury.

Rozmowa z Patrykiem Kaczanowskim, projektantem w Morgan&Möller.

Beton i zieleń to dwa przeciwległe bieguny. A jednak coraz częściej to właśnie rozmaite formy z betonu są tłem dla dużych i małych ogrodów…

Patryk Kaczanowski: – Bo jest za co kochać beton! To materiał, który znakomicie sprawdza się na zewnątrz – jest mrozoodporny, można w nim umieścić systemy samonawadniające, a także nadać mu dowolny kształt. Wbrew pozorom beton wcale nie jest zimny, ponieważ materiał ten nagrzewa się i dostosowuje do temperatury otoczenia. Wśród zieleni beton robi się wizualnie przystępny, roślinność poprzez kontrast bardzo go oswaja.

Co betonowego może znaleźć się w naszym ogrodzie?

– Tak naprawdę wszystko. Od wielkich donic, które mogą być na przykład elementem konstrukcyjnym tarasu, po ogrodowe betonowe meble. Betonem można wyznaczyć ścieżki, wyłożyć płytami taras, postawić betonowe rzeźby, stworzyć ażurowe moduły-ściany z żywych roślin – wszystko zależy od wyobraźni. Na zewnątrz świetnie sprawdzą się betonowe meble, siedziska, ławki, stoliki – na pewno przetrwają lata. Zazwyczaj pokrywamy je tapicerką, która nie przepuszcza wilgoci i wody.

W jaki sposób wykraja się z betonu te bardziej skomplikowane projekty?

– To wcale nie jest takie proste! Przy bardziej skomplikowanych formach najpierw trzeba stworzyć tzw. kopyto. Wykorzystujemy do tego pięcioosiową frezarkę. Kopyto przeważnie powstaje w miękkim materiale np. w mdfie. Na tak przygotowanym modelu tworzymy formę. Najlepiej użyć do tego silikonu, który można dowolnie ciąć i wyginać. Gotową formę zalewamy betonem.

Czy można pomalować beton na dowolny kolor?

– Oczywiście. Są dwa sposoby: można pomalować beton specjalną farbą lub wybrać beton barwiony w masie – wtedy dodawany jest wybrany pigment. Beton chłonie wodę, dlatego dodajemy do masy środek hydrofobowy i nakładamy impregnat lub lakier, który hamuje ten proces.  Warto wiedzieć, że paleta barw betonu, który ma być przeznaczony na przykład do ogrodu jest ograniczona, ponieważ kolor może spłowieć pod wpływem promieni UV. Za to betonowe produkty do wnętrza mieszkania czy domu można wyczarować w dowolnym, nawet najbardziej intensywnym kolorze. Ostatnio najmodniejsza jest fuksja!

Dziękujemy Morgan&Möller za inspirację!

Make it Home

Zakupy w Internecie to dzisiaj codzienność – oszczędność czasu, siły, cierpliwości, a bardzo często i pieniędzy. Nie musisz wychodzić z domu, by kupić donicę, lampę, a nawet fotel. W makeithome.pl znajdziesz wszystko, czego szukasz dla domu i ogrodu – niekończąca się skarbnica oryginalnych inspiracji stoi przed Tobą otworem!

Dodaj komentarz