Zieleń ponad wszystkim

Gdy nowojorska stara trasa kolejowa została przekształcona w zielony deptak, powstał słynny park High Line. A gdy podobną metamorfozę przejdzie nieużywany wiadukt autostrady…

…powstaje ścieżka spacerowa Seoullo 7017. Wszystko miało miejsce w stolicy Korei Południowej, gdzie już przeszło 30 lat temu z ruchu wyłączono jedną z estakad. Nieużywana trasa niszczała i szpeciła krajobraz Seulu.

Źródło: mat. pracowni MVRDV

Ogromny potencjał tego miejsca dostrzegli architekci z holenderskiej pracowni MVRDV, którzy postanowili przekształcić fragment autostrady w pełną zieleni trasę dla pieszych, inspirując się przy tym zabudową nowojorskiego High Line, o którym pisaliśmy tutaj – klik.  Tak narodziło się miejsce położone tuż ponad ruchliwą ulicą, ale stosunkowo ciche i zachęcające do relaksu pośród natury – tak deficytowego „towaru” w Seulu.

Źródło: mat. pracowni MVRDV

Seoullo 7017 to funkcjonalnie zabudowana estakada pełna mostków i przejść łączących główny trakt ze sklepami i kawiarniami. Przechodnie mogą wypocząć przy filiżance herbaty bądź z książką, siedząc na eleganckiej ławce-donicy. Nie zabrakło nasadzeń w wielkich pojemnikach z polimerobetonu, których pozorna surowość świetnie harmonizuje z najbliższą architekturą stolicy. Łącznie na trasie znalazło się miejsce dla 228 gatunków najróżniejszych roślin w donicach.

Źródło: mat. pracowni MVRDV

„Spacerownik” rozpościera się na długości jednego kilometra, tuż nad trasą szybkiego ruchu i jest częścią projektu, mającego sprawić, że zurbanizowana stolica będzie bardziej przyjazna dla niezmotoryzowanych mieszkańców.  Co ciekawe, trasa wieczorami mieni się światłami, które w efektowny sposób podkreślają urok roślin i małej architektury na niej zgromadzonej.

Źródło: mat. pracowni MVRDV

Holenderscy architekci stworzyli Seoullo 7017 w myśl architektury cyrkularnej, w ramach której istniejąca infrastruktura jest modernizowana zgodnie z najnowszym zapotrzebowaniem okolicy. W całym Seulu bardzo trudno o zaciszne miejsce pośród zieleni, a takie rozwiązania sprawiają, że życie w mieście staje się nieco mniej uciążliwe.

Czy macie propozycje polskich miast, w których mogłyby powstać kolejne „spacerowniki”?

Czekamy na Wasze pomysły!

Foto mat. pracowni MVRDV

 

Zapisz