Wyzwanie dla architektów

Każda przestrzeń, zarówno biurowa, domowa, jak i miejska, wymaga odpowiedniej organizacji. W tym przypadku, brak pomysłów należy do głównych architektonicznych grzechów. Jak więc uniknąć sztampowego myślenia?

Nie ma oczywiście gotowej recepty na sukces. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które mogą przybliżyć architekta lub projektanta do wytyczonego celu.

Twórcze zmiany

Tworząc projekt budynków i ich wnętrz, prócz odpowiedniego dobrania koloru ścian, układu pomieszczeń oraz pasujących do nich mebli, trzeba pamiętać o detalach. To właśnie one przesądzają o ostatecznym charakterze danego miejsca. Ta sama zasada również odnosi się do infrastruktury miejskiej.

duże doniceŹródło: archiwum Terra

Bez ograniczeń

Dobry architekt zdaje sobie sprawę, że nieporozumieniem jest traktowanie detali, takich jak duże donice w książkowy sposób – współcześnie oferują one zdecydowanie więcej.  Umieszczając w nich prawdziwych rozmiarów drzewa, z podjazdu eleganckiej rezydencji stworzyć można przybytek jeszcze bardziej wyszukany, a przy tym jaki niezwykły! Donice swoim wyglądem nawiązują do współczesnej architektury, dlatego ciekawym pomysłem byłoby wypełnienie ich ziarnami kawy, orzechami lub owocami… najlepiej takimi, które odpowiadają kolorystycznemu wystrojowi otoczenia. W ten prosty sposób można zaaranżować nowoczesną kawiarnię i galerię handlową. Z kolei nastrojowe, podświetlane donice to doskonały pomysł na połączenie oryginalnego oświetlenia oraz niespotykanej dekoracji. Idealnie zorganizują każdą przestrzeń wokół siebie, deklasując inne elementy wyposażenia. Bezkonkurencyjnie grają pierwsze skrzypce w każdej aranżacji, nadając jej nowoczesny, indywidualny wyraz.

podświetlane doniceŹródło: archiwum Terra

Nietypowa forma

Duże donice coraz częściej stają się nie tylko miejscem na posadzenie roślin, obecnie odgrywają także role, które wcześniej przypisywaliśmy meblom miejskim. Mogą efektownie kształtować otoczenie, dzielić pustą przestrzeń, a nawet przysłonić mniej atrakcyjne widoki – możliwości jest naprawdę wiele. Podłużna forma donic z kolekcji Long marki TerraForm sprawia, że idealnie sprawdzą się one w dekoracji otwartych przestrzeni, począwszy od ciągów komunikacyjnych, deptaków, parków oraz prywatnych posesji.

duże doniceŹródło: archiwum Terra

Odpowiednia estetyka

Donice z kolekcji Urbano: Sol, Y-Pot czy też Biga, zestawione w grupie, będą świetnie wyglądać. Warto ukwiecić je w taki sam sposób i ustawić w równym szyku – jednorodna barwa roślin pozwoli stworzyć mocny akcent w przestrzeni. Jeśli bugenwilla gładka w ogromnej donicy TerraForm, z dnia na dzień znudzi się właścicielowi – nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść ją w inne miejsce, tworząc tym samym nowy układ  przestrzeni.

duże doniceŹródło: archiwum Terra

miejskie doniceŹródło: archiwum Terra

Z pozornie zwykłej donicy można uczynić coś więcej. Ich kształty, ciekawe formy, faktury, pozwolą na niepowtarzalną aranżację każdej przestrzeni. Duże donice są więc idealne dla poszukiwaczy ekstrawaganckich pomysłów.

Warto przełamywać bariery i niszczyć utarte zwyczaje, kto powiedział, że donica musi być zwykłym pojemnikiem, wypełnionym kwiatami?