Wynieś śmieci!

15 października 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

…gdyby wszystkie pojemniki były tak piękne, jak te, o których piszemy dziś, pewnie każdy robiłby to chętniej. Elegancka, misterna koronka i intensywne kolory – tak właśnie wyglądają. Zobaczcie sami:

Christine Finley street artŹródło: www.inhabitat.com

Chcę zainspirować ludzi do ponownego przemyślenia kwestii konsumpcji i generowania miejskich odpadów, mówiła Cristine Finley, autorka dekoracji, w wywiadzie udzielonym dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN.

Christine Finley street artŹródło:

Jak dotąd 34-latka z Missouri wzięła na warsztat pojemniki w Los Angeles, Nowym Jorku i Rzymie. Za każdym razem używała do tego ścinków wzorzystych tapet – do jej ulubionych wzorów należy motyw eleganckiej koronki, który zdaje się nijak nie pasować do mało szykownych koszów na śmieci.

Christine Finley street artŹródło: www.everydaytrash.com

Ale to tylko pozory….

Ozdobienie koszy okazało się strzałem w dziesiątkę – w ten sposób przestały być szpecącym (a w najlepszym wypadku: niedostrzegalnym) elementem przestrzeni. Tapeta, która upiększa wiele modnych wnętrz, równie dobrze sprawdziła się w przypadku małej architektury.

Christine Finley street artŹródło: www.iamfinley.com

Jak zapewnia Cristine, główną ideą, która motywuje ją do pracy, jest zachęcenie mieszkańców miast do ponownego rozważenia swoich codziennych nawyków. Artystka chce zmobilizować do odpowiedzialnej organizacji domowych odpadów, a w zamian oferuje piękny element przestrzeni miejskiej.

Christine Finley street artŹródło: www.iamfinley.com

To mój sposób na to, by ludzie jeszcze raz przyjrzeli się sprawie. Według mnie, eleganckie tapety całkowicie odmieniły nieurodziwe śmietniki. Wierze, że jesteśmy odpowiedzialni za nasze miasta i powinniśmy zrobić co możemy, aby je odmienić. A zacząć warto od gospodarki odpadami – dodaje Cristine.

Christine Finley street artŹródło: www.webecoist.momtastic.com, www.nymag.com

Finley po raz pierwszy pomyślała o upiększaniu śmietników podczas tworzenia artystycznej instalacji w Los Angeles. Przez następnych kilka dni zastanawiała się w jaki sposób barkowy nadruk wyglądałby na zwykłych koszach.

Christine Finley street artŹródło: www.inhabitat.com

Lubię zajmować się kolażami, ale zawsze mierzyłam nieco wyżej. Chciałam przekształcić kosze w taki sposób, w jaki nigdy o nich nie myśleliśmy. Klasyczne śmietniki są tak nieładne, że ludzie często, by tylko na nie nie patrzeć, wolą wyrzucić odpady gdziekolwiek – stąd pomysł mojej akcji.

Inspirowani, co sądzicie o twórczości Christine? My jesteśmy na tak!

Christine Finley street artŹródło: www.16chic.wordpress.com

1 komentarz do wpisu “Wynieś śmieci!”

  1. Świetny pomysł z tymi grafikami na kontenerach i jak widać nawet coś tak wydawałoby się odpychającego jak kontener na śmieci może wyglądać zachęcająco;) Aż chciałoby mi się wynosić śmieci do takich kontenerów.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz