Plebiscyt
Wydrukuj sobie ogród

Wydrukuj sobie ogród

24 lipca 2015


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Drukarki 3D pozwalają tworzyć trójwymiarowe obiekty w taki sam sposób, w jaki drukowane są dokumenty lub zdjęcia. Za ich pomocą można wydrukować dowolny przedmiot z tworzywa sztucznego…a nawet prawdziwe roślinne kompozycje!

pring greenŹródło: www.mfru-kiblix.si

W 2013 roku studenci Uniwersytetu w Mariborze (Słowenia) wraz z jednym z wykładowców stworzyli „zieloną” drukarkę 3D, którą opatentowali pod nazwą PrintGREEN. Innowacyjny wynalazek pozwala „drukować” wzory z ziemi w najróżniejszych rozmiarach i kształtach, pozwalając tym samym stworzyć nieskończoną ilość najróżniejszych kompozycji.

Źródło: www.mymodernmet.com

Jak działa PrintGREEN? Dokładnie tak, jak wszystkie drukarki 3D. Sekret polega na zastąpieniu klasycznego wkładu z tworzywa sztucznego mieszanką z gleby oraz wody (ewentualnie również z nasion). Po podłączeniu do komputera i wybraniu pożądanego wzoru urządzenie przenosi go na podkład z płótna. Mieszanka szybko zastyga, a z czasem pojawiają się na niej pierwsze źdźbła młodej rośliny.

zielona drukarka 3d (3)Źródło: www.beforeitsnews.com

Jest mnóstwo sposobów na zastosowanie takiej drukarki: pamiętacie łódzkie mhurale? Roślinne wzory to jeden z pomysłów na wykorzystanie PrintGreen. Co ciekawe, drukarka pozwala nie tylko przenosić wzory z komputera do świata realnego, ale również umożliwia tworzenie przestrzennych kompozycji: misa z gleby porastająca młodą trawą lub inną rośliną? Nic trudnego! Tak powstaje donica kwiatowa o ciekawej formie i niezwykłym rodowodzie. Wszach przeszła wprost ze świata wirtualnego do realnego.

zielona drukarka 3d (1)Źródło: www.mymodernmet.com

Zobaczcie, jak działa ta niezwykła drukarka:

PrintGREEN to sposób na „pogodzenie” natury i technologii, czy raczej niepotrzebna ingerencja w świat przyrody? Zapraszamy do dyskusji!

« »

Dodaj komentarz