Woonerf dla Łodzi!

Woonerf dla Łodzi!

Okazuje się, że ulice mogą służyć nie tylko kierowcom, ale również pieszym. Jak jednak pogodzić interesy tych dwóch stron, a jednocześnie poprawić estetykę całej przestrzeni?

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

Aby tego dokonać, należy tak jak w Łodzi, zaprojektować woonerf.

Co to jest woonref?

Termin „woonerf” wywodzi się z języka holenderskiego i oznacza „ulicę do mieszkania”. Pojęcie to odnosi się do projektowania przestrzeni miejskiej w taki sposób, by zminimalizować ruch kołowy bez ograniczania podstawowych funkcji ulicy. Holenderscy architekci już w latach 70. XX dowiedli, że zachowując najważniejszą funkcję: komunikacyjną, wcale nie trzeba rezygnować z estetyki i likwidować miejsc do wypoczynku.

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

Woonerf to sztuka komponowania ulic, w której nadrzędną rolę grają piesi i cykliści oraz ich potrzeby. W ten sposób powstają twory, będące jednocześnie deptakiem, miejscem spotkań i w pełni przepustową, w razie potrzeby, ulicą. Warto zaznaczyć, że woonerf nie zamyka ruchu samochodowego, ale go uspokaja i zmusza do zdjęcia nogi z gazu. Nie ma najmniejszego ryzyka, że karetka nie dojedzie do potrzebującego.

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

Nawet w ścisłym centrum można ograniczyć ruch kołowy i dać miejsce dla pieszych – to nowatorskie rozwiązanie poprawia warunki życia okolicznych mieszkańców, przyczynia się do poprawy atrakcyjności okolicy. Ulice przekształcone w „woonerfy” są o wiele bardziej ciche i bezpieczne, ale nadal grają rolę komunikacyjną.

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

Rozwiązania łączące funkcjonalność ulicy i deptaka są stosowane na całym świecie. Poniżej możecie zobaczyć przykłady z Berlina.

woonref dla łodziŹródło: www.woonerf.dlalodzi.info

woonref dla łodziŹródło: www.woonerf.dlalodzi.info

 W skrócie woonerf to:

  • Przestrzeń przyjazna pieszym i cyklistom
  • Niezakłócona możliwość dojazdu i zaparkowania samochodu w pobliże domu,
  • Łatwy dojazd dla pojazdów specjalnych
  • Ograniczony ruch tranzytowy
  • Ograniczona prędkości dla pojazdów mechanicznych
  • Strefa wyłączona z systemu komunikacyjnego miasta
  • Duża ilość małej architektury
  • Duża ilość drzew, zieleni miejskiej i kwietników
  • Niewielkie place zabaw, ogródki letnie, przestrzeń rekreacyjna przyjazna dla mieszkańców

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

 Woonerf w Łodzi?

Trwająca obecnie przebudowa centrum Łodzi to doskonały moment na to, by przenieść podobne rozwiązania na polskie podwórko. W ramach funduszy z budżetu obywatelskiego udało się przekształcić niewielki odcinek ulicy  ul. 6 Sierpnia między ul. Piotrkowską i al. Kościuszki w taki właśnie „miejski podwórzec”.

woonref dla łodziŹródło: www.facebook.compagesNowe-Centrum-Łodzi-operacja-na-otwartym-mieście

W miejsce klasycznej nawierzchni położono bruk, ustawiono duże donice z drzewami i ławki miejskie. Okoliczne restauracje i bary nie narzekają na brak gości, którzy chętnie przebywają w tak zadbanej, cichej okolicy. Inwestycja okazała się takim sukcesem, że w ramach kolejnego budżetu obywatelskiego zgłoszono już propozycje kolejnych „ulic do mieszkania”, m.in.  na ul. Traugutta.

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

Woonerf w Polsce

Łódź dała doskonały przykład, za którym bezwzględnie warto podążać. Potrzeby mieszkańców i poprawienie estetyki przestrzeni grają tu nadrzędną rolę. Jesteśmy niezmiernie ciekawi, gdzie pojawią się kolejne „miejskie podwórce”!

woonref dla łodziŹródło: www.lodz.gazeta.pl

Zapisz

2 komentarze do wpisu „Woonerf dla Łodzi!”

  1. Jedna uwaga – WOONERF, a nie woonref. Popełniliście dość poważną literówkę. Ale tak ogólnie to dzięki za artykuł i promowanie tego fajnego rozwiązania, które nasze miasto zastosowało jako pierwsze w Polsce 🙂 Choć oczywiście trzeba zaznaczyć, że inne miasta też posiadają dużo przestrzeni przyjaznej pieszym i rowerzystom. Ale woonerfy są specyficzne 🙂

Dodaj komentarz