Wiszący ogród

30 stycznia 2015
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Najprawdziwszy ogród wyrósł na jednym ze stanowisk podczas targów Marmomacc 2014 w Weronie. Nie pisalibyśmy o tym gdyby nie fakt, iż… ogród wisi ponad ziemią!

wiszące ogrody (1)Źródło: www.margraf.it

Wiszące ogrody” (Giardini sospesi) to stanowisko stworzone specjalnie z myślą o targach kamieniarskich w we Włoszech. Konstrukcję zbudowano ze stalowych prętów i płyny różnokolorowego marmuru, pomiędzy którymi nasadzono rośliny. Kamień rozmieszczono w sposób nieregularny, tak by trawy i kwiaty miały możliwość swobodnego wzrostu, dzięki czemu stworzono miniaturowy ogród wiejski na znacznej wysokości.

wiszące ogrody (1)Źródło: www.margraf.it

Tak powstały konstrukcje tworzące intrygujące zadaszenie ponad jednym z targowych stoisk. Projekt zielonego pawilonu dla przedsiębiorstwa z branży kamieniarskiej przygotowało biuro Metrogramma, tworzące m.in. w Mediolanie i Moskwie.

wiszące ogrody (1)Źródło: www.metrogramma.com

Projekt stanowiska nawiązuje do koncepcji Yona Friedmana i idei przestrzennego miasta, które miało być zawieszone ponad ziemią. Ville Spatiale miało być tanie i komfortowe, mieszkańcom miało zapewniać możliwość stałego wpływania na charakter otoczenia w zależności od aktualnych potrzeb.

wiszące ogrody (1)Źródło: www.twitter.com

Projekt jest niezwykle intrygujący, jednak to tyko architektoniczna utopia. Trzeba jednak przyznać, że jego namiastka, czyli wiszące ogrody, jakie powstały na potrzeby targów w Weronie chętnie przenieślibyśmy do klasycznej przestrzeni miejskiej.

wiszące ogrody (1)Źródło: www.impresedilinews.it

 Co Wy na to?

Dodaj komentarz