Owocowy sad w domu? To prostsze, niż się wydaje!

Owocowy sad w domu? To prostsze, niż się wydaje!

Tagi: owoce, rośliny, uprawa owoców, zieleń, 8 maja 2017


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Do uprawy owoców wcale nie potrzeba wielkiego sadu czy ogrodu – wystarczy domowy balkon i parę cennych porad, a owocowy raj możemy mieć nawet w centrum wielkiego miasta tuż pod ręką.

Aż trudno uwierzyć, że wiele owoców możemy z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonie – własne truskawki, porzeczki, borówki, a nawet brzoskwinie są w zasięgu każdego, kto poświęci trochę uwagi i czasu na odpowiednią pielęgnację.

truskawki w doniczkach i skrzynkach

Truskawki wzrosną w każdym pojemniku – skrzyni, donicy, a nawet w wiszącym kwietniku, co będzie dodatkowym elementem udanej dekoracji roślinnej balkonu. Polecane odmiany to Florel, Pegasus czy Florence – truskawki warto siać latem lub wczesną jesienią, gleba powinna mieć grubość 10 cm. Truskawek nie można sadzić zbyt głęboko ani zbyt płytko – roślina może zgnić lub się przesuszyć. Truskawki trzeba postawić w nasłonecznionym, zacisznym miejscu.

Jabłonie można sadzić w donicach szerokości ok 45 cm, a polecane do uprawy domowej podkładki to M26 i M9. Jeśli zależy nam na odmianach przeznaczonych na przetwory, warto postawić je w miejscu, gdzie jest mniej słońca.

Źródło: www.semiswede.com

Znakomitym owocem do uprawy są śliwy – można posadzić renklody,  lubaszki czy damaszki. Śliwa wymaga przepuszczalnej gleby, więc podczas sadzenia należy zapewnić jej dużą ilość żwirku. Otwór w donicy nie może być zakryty. Donicę najlepiej ustawić w ciepłym, słonecznym miejscu i obficie podlewać.

Źródło: wwwtechtimes.com/ Quinn Dombrowski/Flickr

Wiśnie i czereśnie także mogą stać się ozdobą balkonowego ogródka. Wiśnie mogą stać w cieniu, ale czereśnie potrzebują już pełnego słońca. Płytki system korzeniowy drzewek sprawia, że trzeba jest bardzo często podlewać. Idealna donica pod uprawę ma 60 cm szerokości.

Dla wielbicieli malin mamy świetną wiadomość – można bez przeszkód uprawiać je w donicach i cieszyć się ich smakiem nawet jeśli nie jesteśmy bardzo doświadczonymi ogrodnikami. Maliny są bardzo łatwe w uprawie i pielęgnacji. Odmiany „Glen Moy” i „Glen Ample” są przeznaczone dla tych, którzy nie mają zbyt dużo miejsca na balkonie. W donicy o szerokości 30 cm zmieszczą się trzy rośliny.

 

« »

Dodaj komentarz