Wiosenne ukwiecenia – przygotowania do sezonu

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Już niebawem w naszych miastach nieśmiało ruszą wiosenne porządki. Pielęgnacja zieleni miejskiej i niezbędne po zimie remonty sprawią, że zima pozostanie jedynie wspomnieniem. Wkrótce ruszą też wiosenne ukwiecenia, a na pierwszy plan wyłonią się  rośliny ozdobne.

Miasto piękne cały rokJak ukwiecić wieże kwiatowe wiosną? Czym mogą zachwycić latem, a czym… jesienią? A może interesują Cię nasadzenia w donicach XXL? Zbiór najciekawszych, sprawdzonych pomysłów na wielosezonowe ukwiecenie i aranżację przestrzeni publicznych znajdziesz w katalogu „Miasto piękne cały rok – Vademecum inspiracji Terra Group”. Daj się zainspirować - kliknij i pobierz bezpłatnie!

 

wieże kwiatowe wiosenne ukwiecenia 2

Zielona Góra | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Zima nie ma szans

Nasadzenia ozdobnych roślin w kwietnikach miejskich niosą za sobą wiele korzyści. Kwiaty wprowadzają do przestrzeni kolor, ożywiając ją i dodając jej nieco bardziej przyjaznego charakteru. Co ciekawe, wiele „wiosennych” gatunków, takich jak stokrotki czy bratki kwitnie bardzo szybko i bardzo bujnie, dlatego już w przeciągu kilkunastu dni można uzyskać imponujący efekt dekoracyjny.

strzelce krajeńskie 1 wiosenne ukwiecenia wieże kwiatowe

Strzelce Krajeńskie | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Nawet w trudnych warunkach

Niewielka ilość światła słonecznego i chłód nie stanowią żadnych przeszkód dla wybranych gatunków roślin. Wiosenne ukwiecenia można zaplanować w lutym, a wdrożyć: już kilka tygodni później.  Najwcześniej kwitnące okazy znane są z tego, że mają minimalne wymagania: dobrze czują się w miejscu nasłonecznionym, jednak w stanowisku półcienistym, o które znacznie łatwiej wiosną, kwitną równie długo i nie płowieją.

strzelce krajeńskie 4 wiosenne ukwiecenia wieże kwiatowe

Strzelce Krajeńskie | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Mały, a siłacz

Wiosenne ukwiecenia powinny bazować przede wszystkim na kwiatach o drobniejszych płatkach. W przestrzeni miejskiej doskonale sprawdza się  bratek z odmiany Rocky F1, charakteryzujący się największą odpornością na zmienne wskazania termometrów. Ta niewielka roślina tworzy niskie kępki barwnych, pachnących kul, dzięki czemu można naprawdę oryginalnie obsadzić wieże kwiatowe lub wielkanocne ażurowe dekoracje, wprowadzając jednocześnie do miasta i aromat pierwszych kwiatów, i intensywną barwę.

kostrzyn wiosenne ukwiecenia wieże kwiatowe ażurowe dekoracje

Kostrzyn nad Odrą | źródło: www.terraeaster.com

Jak jednak zapewnić roślinom warunki do wzrostu, podczas gdy gleba nadal może być przemrożona? To łatwe, ponieważ wieże kwiatowe zbudowane są z otwartych pierścieni, w głębi których panuje nieco wyższa temperatura niż na zewnątrz. Otwarta budowa to również swobodny rozwój korzeni i dostęp do wody. Rezultatem są bajecznie kolorowe wiosenne ukwiecenia, które szczególnie mocno wyróżniają się na tle pozimowej scenerii miasta.

strzelce krajeńskie 2 wiosenne ukwiecenia wieże kwiatowe

Strzelce Krajeńskie | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Wypatrując lata

Stokrotki, tulipany czy bratki mogą trafić do donic i kwietników eksponowanych pod otwartym niebem nawet już w połowie marca. Po okresie kwitnienia, czyli nawet jeszcze do końca czerwca, trzeba je usunąć i zastąpić kompozycją z „letnich” gatunków: ipomeą, pelargonią lub surfinią.

strzelce krajeńskie 3 wiosenne ukwiecenia wieże kwiatowe

Strzelce Krajeńskie | źródło: www.terraeaster.com


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

1 komentarz do “Wiosenne ukwiecenia – przygotowania do sezonu”

  1. Bardzo mnie to cieszy. W końcu ma to wpływ na nas wszystkich. Dziwi mnie to, że nie wszystkie miasta stawiają na tego typu aspekty. Już nie mogę się doczekać, jak będzie to wyglądało w rzeczywistości.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz