Wiosenne nasadzenia – bratki w skrzynkach w kwiatowych

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Delikatne bratki sprawiają, że balkony, tarasy oraz barierki i płoty w przestrzeni publicznej wyglądają szczególnie atrakcyjnie. Wiosenne ukwiecenie nawet tak problematycznych miejsc nie musi być trudne – wystarczy sięgnąć po odpowiednie skrzynki kwiatowe i optymalne dla tej pory roku odmiany bratków.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Bratki: duże czy małe?

Bratek to prawdziwy mieszczuch. Nie sposób znaleźć odmian, które rosłyby w sposób dziki, bez wsparcia ze strony człowieka. Najczęściej sadzimy go w ogrodach – bezpośrednio w glebie lub w donicach i skrzynkach, gdzie kwitną jeszcze dłużej. W skrzynkach kwiatowych najlepiej sprawdzą się odmiany o większych kwiatach, np. serie Colossus i Giant, o wzniesionym pokroju i średnicy dochodzącej nawet do 13 cm. Co ciekawe, bratek kwitnie niemal we wszystkich kolorach. Niemal, ponieważ w gamie brakuje zieleni. Jej brak z powodzeniem wynagrodzą skrzynki kwiatowe w naturalnych odcieniach.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Kiedy znów zakwitną bratki…

Bratki to rośliny dwuletnie. Aby cieszyć się nimi na wiosnę wystarczy spełnić jeden z dwóch warunków: zasiać je latem uprzedniego roku lub skorzystać z kwitnącej rozsady. To szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku obsadzania skrzynek w przestrzeni publicznej, gdzie najbardziej liczy się natychmiastowy efekt dekoracyjny. Każdej wiosny przychodzi prawdziwy zalew bratków – odmiany różnią się pod względem czasu kwitnienia, dlatego możemy cieszyć się ich urokiem już od początku marca aż do lipca (w przypadku odmian Endurio, Delta).

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Bratki są odporne na mrozy, jednak warto zadbać o to, by skrzynka kwiatowa była wykonana z solidnego tworzywa, które będzie dla roślin dodatkową izolacją. Warto również wykorzystywać nawóz lub Terra Hydrogel Vit, który nie tylko dostarczy roślinom wody, ale też składników odżywczych.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Wiosenny debiut kwiatów

Wiosenna aranżacja przestrzeni musi być szczególnie udana – to pierwszy po szarej zimie barwny i naturalny element! Zagospodarowanie istniejących elementów przestrzeni ułatwia pracę – niewykorzystane dotąd barierki, schody czy ściany mogą wypięknieć.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Skrzynki kwiatowe to tylko jeden pomysł na wiosenną dekorację z użyciem bratków. W wiszących kwietnikach szczególnie dobrze prezentować się będą odmiany o długich pędach, np. z serii Friolina. Ten niepozorny kwiat ma minimalne wymagania, a do doskonałego zdrowia wystarczy mu nawet półcień, chociaż nie pogardzi słonecznym stanowiskiem.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Bezpieczna dekoracja

Bratek lubi wilgoć, dlatego dobrze będzie czuł się w skrzynce kwiatowej Atech, której podwójne dno jest rezerwą wody i tlenu. Podłużne pojemniki mogą być montowane ponad gruntem, dzięki czemu nie naruszają swobody poruszania nawet na ciasnych tarasach lub w zatłoczonej przestrzeni publicznej. Roślinne dekoracje eksponowane na otwartym powietrzu muszą być szczególnie solidne, by nie strącił ich podmuch wiatru ani celowe lub przypadkowe uderzenie. Francuskie skrzynki kwiatowe posiadają jedyny tak wysoce zaawansowany system mocowań, który gwarantuje bezpieczne użytkowanie bez względu na okoliczności.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu

Bratki wyeksponują i zatuszują

Bujnie kwitnące bratki są w stanie stworzyć prawdziwy parawan! Obsadzone nimi skrzynki kwiatowe sprawdzą się więc w miejscach, gdzie brakuje prywatności. Ogród lub podwórze, które nie można zasłonić drzewami warto wydzielić w sposób naturalny montując pojemniki na istniejącym ogrodzeniu. To również sposób na ciekawe zatuszowanie mniej atrakcyjnych elementów otoczenia. Podłużne skrzynie z bratkami mogą przyozdobić każdą przestrzeń, a takie problematyczne elementy, jak barierki, puste ściany lub otwarte powierzchnie nie będą stanowić żadnego problemu. Skutecznie podkreślą jego walory estetyczne, zwrócą uwagę zarówno domowników, jak i sąsiadów, a także w przypadku rozwiązań w miastach: przechodniów.

skrzynki kwiatowe atech (1)Źródło: www.atech-pl.eu


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group

Dodaj komentarz