Winnice z Polski

Winnice z Polski


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kto nie marzył o wakacjach w słonecznej Toskanii. Piękne krajobrazy, świeże powietrze, wszechpanujący spokój i winorośle. Urok tych ostatnich dostrzega coraz więcej ludzi w Polsce.

winogrono

źródło: www.pinterest.com

Choć uprawa winorośli jest znana człowiekowi od zarania dziejów, są pewne wymagania, które muszą zostać spełnione, aby owoce były smaczne i zdrowe. Wiele zależy od odpowiedniego podłoża oraz jego nasłonecznienia. Istnieje nawet powiedzenie „im gorsza gleba, tym lepsze wino”, ponieważ winorośl można posadzić na glebach, które dla innych roślin są bezużyteczne. Teren to podstawa przy zakładaniu winnicy. Najlepszym rozwiązaniem jest południowy stok.

6a00d8341c630a53ef0154353278e7970c

źródło: www.latimesblogs.latimes.com

Mimo o wiele trudniejszych warunków niż w typowych winiarskich krajach, w prawie całej Polsce istnieją rejony, gdzie uprawa winorośli jest możliwa. Stąd między innymi tradycje winiarskie w Zielonej Górze. Jest to przede wszystkim zachodnia i południowa część kraju ze względu na duże nasłonecznienia i średnią temperaturę roczną powyżej 8 stopni. Jednak przy podjęciu decyzji o stworzeniu własnego winnego wzgórza, warto pamiętać, że jest to długoletnia inwestycja. Rozwój winnicy może trwać nawet 50 lat.

winnica

źródło: www.winnicamilosza.com.pl

Przy uprawie winorośli należy trzymać się sztywnego terminarza. Zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane pod koniec roku. We wrześniu wycina się pędy, które są zbyt wyrośnięte. W ten sposób zmniejsza się ilość liści, a zwiększa przepływ powietrza. Zimą zaś przeprowadza się cięcia.

winnica

źródło: www.winnicamilosza.com.pl

Winnice w Polsce to też swego rodzaju atrakcja dla turystów. Można powiedzieć, że takie ośrodki idealnie wpisują się w ideę agroturystyki, czyli odpoczynek na łonie natury. Podróż po kraju szlakiem ośrodków winiarskich jest znakomitą opcją wakacyjną dla tych, którzy jeszcze nie mają pomysłu na urlop.

winnica

źródło: www.lodiwine.com

Dodaj komentarz