Wieżowiec pełen natury

M6B2 Tower of Biodiversity  (M6B2  Wieża Bioróżnorodności ) – to nazwa wyjątkowego paryskiego  wieżowca. Jego niepowtarzalność kryje się w powierzonych mu rolach: nie tylko stanowi on schronienie dla ludzi, ale również… jest wielkim źródłem nasion dla całego miasta. Drapacz chmur pełni więc role czysto praktyczne, ale również ma ogromny wpływ na ilość roślin.

Zarówno konstrukcja elewacji jak dobór roślin mają zwiększyć różnorodność biologiczną w Paryżu. Ściany budynku wyłożone są panelami, które sprawiają wrażenie porośniętych mchem. Nikogo nie powinno dziwić coraz popularniejsze rozwiązanie, które znalazło się również i w tym projekcie: bujny ogród na samym dachu.

M6B2 Tower of Biodiversity (5)

Budynek ma aż 50 metrów wysokości, a na każdym z pięter znajduje się stalowa siatka stanowiąca „drabinkę” dla pnących się po niej roślin. Okazy w donicach, a także swobodnie rosnące znajdą się niemalże w każdym możliwym zakątku. Wystarczy wiec nawet niewielki powiew wiatru, by wytwarzane przez nie nasiona były roznoszone daleko w głąb pozbawionego natury miasta.

M6B2 Tower of Biodiversity (2)

Autor projektu ­- Maison Edouard François wniósł powiew nowości do architektury wieżowców. Podczas pracy zawsze ubolewał nad tym, ze budynki są zbyt wysokie, jednak tym razem postanowił wykorzystać rozmiary budników z korzyścią dla natury.

M6B2 Tower of Biodiversity (6)

Projektant zaznacza, że budynek jest pokryty roślinami do tego stopnia, iż należy nazwać go przede wszystkim stelażem dla nich i bankiem nasion, a dopiero w drugiej kolejności budynkiem mieszkalnym. Wiatr jest w stanie roznieść nasiona daleko w głąb miejskiej dżungli. Cel: zregenerować miejską bioróżnorodność, zostanie zrealizowany!

M6B2 Tower of Biodiversity (1)

źródło: www.inhabitat.com