Wielka szycha

Wielka szycha

…a raczej kilkanaście wielkich stalowych szyszek pojawiło się w kanadyjskim Ontario. To nowoczesne, ale mocno inspirowane naturą rzeźby – jaką historię opowiadają?

Floyd ElzingaFoto: www.floydelzinga.com

Autorem instalacji jest Floyd Eliznga, artysta land-artu, który często inspiruje się tworami pochodzącymi wprost z natury. Jego najpopularniejszy twór, stalowe sosnowe szyszki, odnosi się bezpośrednio do dzikiej, kanadyjskiej przyrody. Szyszki zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2010 roku podczas kanadyjskiego festiwalu sztuki Toronto’s Nuit Blanche.

Floyd ElzingaFoto: www.landarchs.com

Wizja Eliznga skupia się na ochronie środowiska i naturalnego krajobrazu Kanady. Sosnowe szyki zdają się być jedynie zwykłym wytworem drzewa, jednak ze względu na swoje właściwości symbolizują o wiele więcej. Sosna, rozprzestrzeniając swoje nasiona może jednorazowo objąć i skolonizować ogromną przestrzeń, tak jak za pomocą swoich dzieł artysta chce rozprzestrzenić ideę ochrony natury.

Floyd ElzingaFoto: www.floydelzinga.com

Stal corten, z której wykonano rzeźby, charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami, które sprawiają, że jest często stosowana do produkcji elementów takich jak dekoracyjne donice.

Floyd ElzingaFoto: www.landarchs.com

Duże donice to jednak nie jedyny pomysł na stosowanie stali corten! Floyd Elzinga wybrał ten materiał, by nadać instalacji szczególnego wyrazu: wraz z upływem czasu powierzchnia szyszek pokryła się powłoką o rdzawym kolorze, która zabezpieczyła całość przed destrukcyjnym wpływem korozji. Tak powstała niepowtarzalna faktura, której ostateczna forma z pewnością ulegnie jeszcze niejednej zmianie. To ciekawe odniesienie do dynamicznego i podatnego na wpływ warunków atmosferycznych świata, w którym wszyscy żyjemy.

Floyd ElzingaFoto: www.landarchs.com

Jak zaznacza autor instalacji, „stal jest plastyczna, podatna na formowanie i wiele wybacza. Jedną z najlepszych jej właściwości jest to, że możesz połączyć dwa elementy i sprawić, że wyglądają jak gdyby zawsze wtórzyły jedność. To trochę jak magia”.

Floyd ElzingaFoto: www.floydelzinga.com

Inspirowani, co sądzicie o takim promowaniu ochrony przyrody?

Dodaj komentarz