Wiele warta przestrzeń publiczna!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Z czym kojarzy wam się przestrzeń publiczna? Czy z nudą, szarością i betonem? A może z harmonijną całością, uporządkowanym relacjami przestrzennymi oraz spójnością i czytelnością? Przekonajcie się, jak ważna jest przestrzeń publiczna w naszym codziennym życiu.

Przestrzeń publiczna to: sfera kulturowa, społeczna, estetyczna i przyrodnicza. Wszystkie one łączą się w nierozerwalną całość. Jednak stworzenie przestrzeni prospołecznej nie jest zadaniem łatwym. Jak tego dokonać?

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

Przestrzeń publiczna potrzebna jest nam do scalania społeczności lokalnej, sprzyja również rozwijaniu postaw prorodzinnych i prosąsiedzkich. Wiąże się ona także ze sztuką, estetyką i kreowaniem własnej, indywidualnej tożsamości. Dodatkowo, dobrze skonstruowana wpływa na zachowanie harmonii życiowej oraz na poczucie dumy z własnej miejscowości.

Estetyczna miejska przestrzeń harmonizuje się z tłem krajobrazowym oraz sprawia wrażenie jednej całości. Dobrze dobrane miejskie elementy wpłyną na postrzeganie danej miejscowości przez mieszkańców, ale również turystów. Warto więc wprowadzić do niej odrobinę naturalnego piękna w postaci wież kwiatowych.

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

Wieże kwiatowe dodadzą miejscowości uroku, podkreślą jej oryginalność, a także umilą nam codzienny zgiełk i pośpiech spowodowany życiem w aglomeracjach.

Zadbana zieleń miejska jest cennym symbolem miasta, dlatego coraz częściej spotykamy wkomponowane w miejską przestrzeń kwiaty, krzewy i drzewa. Staje się to praktyką powszechną i czymś naturalnym. Zwykle również władze miast uznają, że to właśnie kwiaty są najpiękniejszym elementem dekoracyjnym.

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

Ulice, place, ronda, aleje pozbawiane naturalnego akcentu w postaci kwiatów tracą po prostu na znaczeniu. Są monotonne i nieprzyjazne dla człowieka. Właśnie dlatego, w wielu polskich miastach znajdziemy kaskadowe konstrukcje kwietnikowe.

Dzięki wieżom kwiatowym miasto stanie się unikalne, a jej fizycznym wyrazem okażą się kwiaty, które możemy nazwać doskonałą ikoną danego miejsca.

wieże kwiatoweŹródło: archiwum Terra

Dodaj komentarz