Wędrujemy dalej

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Od 26 sierpnia w Łodzi trwa akcja ekologiczna promująca ideę zwiększania ilości terenów zielonych w miastach. „Wędrujące Drzewa” mają intrygować, inspirować, a przede wszystkim: zmuszać do myślenia o naturze. Czas na kolejny etap podróży!

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (9)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Pierwszym przystankiem podczas wędrówki drzew była ulica Legionów. Po dwóch tygodniach przyszedł czas na przeprowadzkę na ulicę Żeromskiego (pomiędzy Próchnika i 1 Maja).

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (2)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Jak już pisaliśmy w sierpniu, celem akcji jest zwrócenie uwagi osób decyzyjnych na problem szarości, jaka często pokrywa przestrzeń polskich miast. Wielkie połacie betonu, zdewastowane chodniki i zaniedbane rośliny mają wielki wpływ na postrzeganie okolicy. Nie jest to korzystny trend, szczególnie że według badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, obecność natury w najbliższej przestrzeni poprawia nastrój bardziej niż wygrana w totolotka! Szczegóły badania przedstawiliśmy tym wpisie – klik.

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (8)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Problem dostrzegła Marta Karbowiak, społeczniczka i mieszkanka jednej z łódzkich dzielnic, okolicy szczególnie ponurej i pozbawionej natury. Przy wsparciu organizacji Greenpeace i Społecznie Zaangażowanych zorganizowała akcję, która ma otworzyć oczy włodarzy miasta na kwestię estetyki przestrzeni. W ten sposób na Starym Polesiu pojawiły się dwie wielkie donice Gianto ozdobione autorskimi malunkami lokalnych artystek: Natalii Hołub i Marii Apoleiki. Materiał, z którego wykonano pojemniki to również ukłon w stronę kompromisu na linii ekologia-design-funkcjonalność: polietylen jest materiałem pochodzącym z recyklingu, a więc przyjaznym naturze, co więcej jest lekki, wytrzymały, przez co dobrze sprawdza się w warunkach miejskich.

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (7)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Ogromnych rozmiarów pojemniki Gianto wzbudziły zainteresowanie mieszkańców, którzy chętnie wzięli w udział w nasadzaniu roślin i ciągle kibicują akcji. Sukces, jaki Wędrujące Drzewa odniosły na Starym Polesiu to dobry powód, dla którego donice powinny trafić w inne rejony miasta – i tak też się stało! Kolejny przystanek w wędrówce po Łodzi to ulica Żeromskiego.

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (5)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

Organizatorzy akcji apelują do pobliskich mieszkańców o podlewanie roślin, jak czytamy na profilu Wędrujących Drzew na portalu Facebook, „Wystarczą dwie 6-litrowe butle w wodą, codziennie lub co drugi dzień, w zależności od tego jak często pada deszcz – wtedy podlewanie natura bierze na siebie”. Przyłączamy się do prośby i zachęcamy do wspierania akcji: jej powodzenie to również sukces mieszkańców – wszystko organizowane jest w trosce o poprawę warunków ich życia!

wędrujące drzewa wielkie donice nunoni (3)Źródło: www.facebook.com/wedrujacedrzewa

To pierwsza z wielu akcji mających pokazać, jak ważna jest natura i przyjazne otoczenie dla mieszkańców polskich miast. Kolejne przedsięwzięcia z udziałem wielkich donic nuno’ni już niebawem!

Dodaj komentarz