Warzywa, owoce… i ryby

Warzywa, owoce… i ryby

18 czerwca 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

To właśnie można pozyskać z nowoczesnych miejskich ogrodów na dachach. Przekonaj się, że uprawa ekologicznej żywności w ciasnej, zabetonowanej przestrzeni może być łatwa:

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrodyŹródło: www.citylab.com

Właśnie z takiego założenia wyszedł architekt Antonio Scarponi, który zapoczątkował w Bazylei projekt „Urban Farmers Rooftop”. W ramach przedsięwzięcia wdrożone zostaną ekologiczne farmy żywności uprawianej z myślą o mieszkańcach.

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrodyŹródło: www.picturesdotnews.wordpress.com

To tylko jeden z wielu przykładów coraz popularniejszego trendu, jakim jest urban farming – pisaliśmy już o nim kilkukrotnie, bo miejskie ogrody powstają na całym świecie! W Polsce wykorzystano w tym celu m.in. starą Fabrykę Norblina, Europa zachodnia ma akwaponiczny system łączący uprawę roślin i hodowlę ryb, a po Antwerpii pływa dźwig przekształcony na ogród – pomysłów na miejski ogród jest mnóstwo!

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrodyŹródło: www.conceptualdevices.com

Właśnie system akwaponiczny wykorzystano w przypadku projektu Antonio Scarponiego – w modułowym systemie opartym na kontenerach hodowane są ryby, które nawożą rośliny. Powstaje więc zamknięty obieg pozbawiony wszelkich sztucznych dodatków.

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrodyŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

Konstrukcje mogą z łatwością powstawać na dachach budynków, ponieważ tereny poprzemysłowe nie są ograniczone wymaganiami odnośnie maksymalnej wysokości zabudowy.

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrodyŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

„Urban Farmers Rooftop” to sposób na to, by korzystnie zagospodarować zapomniane dachy budynków. Tak powstają miejskie ogrody, które dostarczają świeżych warzyw i owoców ( a nawet ryb!) w miejscach, gdzie nie zawsze jest to łatwe.

Inspirowani, co sądzicie o takim pomyśle?

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrody

 Źródło: www.picturesdotnews.wordpress.comUrban Farmin Rooftop miejskie ogrodyŹródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

Urban Farmin Rooftop miejskie ogrody
Źródło: www.sztuka-krajobrazu.pl

« »

Dodaj komentarz