Wakacje to czas na… sadzenie kwiatów cebulowych
Sadź jesienią, ciesz się wiosną – mówi stare powiedzenie. W myśl tej zasady już u schyłku lipca warto zadbać o nasadzenia kwiatów cebulowych, by miały wystarczająco wiele czasu, by solidnie się ukorzenić, a już wiosną: cieszyć nasze oczy swoim pięknem.
Sadzenie najpiękniejszych okazów wiosny nie jest trudne, wymaga jednak odpowiednio wczesnego zaplanowania. Prace rozpoczynamy już od połowy sierpnia (szczególnie w przypadku narcyzów), a kończymy je maksymalnie do końca listopada. Cebulki hiacyntów, przebiśniegów, szafirków czy tulipanów bez problemu znajdziecie teraz w centrach ogrodniczych, niekiedy nawet w wielobranżowych dyskontach.
Rośliny sadzimy według reguły – im większa cebulka kwiatowa, tym głębiej musi być zakopana (szczególnie na glebach piaszczystych), średnio jest to głębokość od 5 (dla najmniejszych) do 15 centymetrów (dla największych okazów).
Z pewnością zgodzicie się, że kwiaty cebulowe pięknie prezentują się w większych grupach, dlatego też warto zasadzić je już w taki sposób. Gleba powinna być przepuszczalna i próchnicza. A dobór miejsca? Istnieją dwie możliwości: nasadzenia bezpośrednio w gruncie lub w pojemnikach, skrzyniach, donicach lub specjalnych warzywnikach z wygodnymi nóżkami (znanych również jako stół do rozsadu).
źródło: www.makeithome.pl
Jak wybrać te najzdrowsze cebulki kwiatowe, które przeistoczą się w najpiękniejsze wiosenne okazy? Trzeba szczególnie przyjrzeć się ich kondycji – jedynie jędrne i pozbawione zmian dadzą w przyszłości dobry plon. Liczy się też odpowiednie przechowywanie, po zakupie – możliwie jak najkrótsze, zawsze w zacienionym, suchym miejscu.
źródło: www.makeithome.pl
Dla ekspozycji w gruncie warto dodatkowo zabezpieczyć miejsce okrywą z liści lub słomy, która zabezpieczy glebę przed przemarznięciem. Sadzenie cebulek kwiatowych w warzywniku lub donicy wygląda podobnie, a w ramach osłony sprawdzają się dedykowane, załączone do nich pokrywy – przezroczyste i z otworami cyrkulacyjnymi dla lepszego dostępu powietrza i… jako ukłon w stronę bardziej ciekawskich ogrodników. W obu przypadkach podlewanie jest koniecznie dopiero w momencie wytworzenia się korzeni, czyli na jakiś czas można zapomnieć o uprawie i poświęcić się wypatrywaniu wiosny…
zdjęcia: www.makeithome.pl, www.elements.envato.com