W zimowym ogrodzie
Aby zima nabrała żywych, letnich barw, warto pomyśleć nad przyjazną aranżacją przestrzeni wokół domu. Odpowiednio zaprojektowany i wyposażony ogród pomoże w walce z monotonią i szarością polskiej zimy.
Ogród zimowy może powstać na bazie już istniejącego balkonu lub tarasu. Wystarczy zadbać o jego przeszklenie oraz wyposażyć w duże donice. Taka oranżeria latem zapewnia chłód pośród roślin, a zimą gwarantuje namiastkę tropikalnego klimatu.
Odpowiednio zaprojektowany i wyposażony ogród zimowy skutecznie poprawi nastrój i urozmaici długie wieczory. Donica Soft Round High jest nie tylko efektowna, ale również znacznie usprawnia uprawę kwiatów – dzięki systemowi uprawnemu zmiana aranżacji ogrodu zajmie zaledwie kilka chwil i nie przysporzy żadnego bałaganu. Jest na tyle wytrzymała, że zdobić może nawet otwarte przestrzenie.
Wygodnym rozwiązaniem jest zawarty w niej system nawadniania, który bez konieczności stałego nadzoru zadba o to, by rośliny były zdrowe, sprawiając, że w każdej chwili oranżeria będzie kwitnącym miejscem relaksu i izolacji od zgiełku.
Dobrym rozwiązaniem są rośliny wiecznie zielone, które cieszą oko wówczas, gdy inne rozpoczynają wegetację i przechodzą w stan spoczynku zimowego – smukła donica Cono Brill doskonale prezentuje się obsadzona bukszpanem.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zimą pojemniki pozostały bez obsadzenia: donica Tulipano doskonale radzi sobie jako samodzielny element dekoracyjny.
Dla jeszcze lepszego efektu ogród zimowy może zostać wyposażony w donice podświetlane – zastąpią one tradycyjne źródło światła i stworzą przyjemny, ciepły klimat nawet wówczas, gdy za oknami rządzi mróz i śnieg. To wysokiej jakości pojemniki z solidną instalacją elektryczną, pozwalają więc na bezpieczne użytkowanie w oranżeriach.
Najnowszym trendem dla oranżerii są donice ze stali corten, które podbiły serca architektów i miłośników roślin ze względu na swoją wytrzymałość oraz niezwykłą transformację, jaką przechodzą w trakcie użytkowania.
Donica Peria z czasem pokrywa się warstwą przypominającą rdzę, jest jednak na nią zupełnie odporna. Ze względu na swój elegancki brunatny kolor, doskonale prezentuje się w modernistycznych aranżacjach, na tle zieleni roślin.
Szaruga, brak światła i niskie temperatury nie sprzyjają dobremu samopoczuciu. Najlepszym lekiem na zimowe przygnębienie jest kontakt z naturą. W czasie, gdy przechodzi ona w stan wegetacji, nie trzeba rezygnować z tej „terapii” – potrzebny jest jedynie odpowiednio wyposażony ogród…