W zielonej apteczce – jak naturalnie zwalczać katar?
Świat flory oferuje nam coś więcej niż tylko piękne widoki. Zobacz, z jaką pomocą przybywa matka natura, gdy dopada Cię jesienne przeziębienie lub katar.
Zioła i rośliny mają działanie niemal tak samo skuteczne jak syntetyczne specyfiki. Odpowiednio podane są w stanie złagodzić suchy kaszel lub ułatwić wykrztuszanie przy mokrym, skutecznie udrożniają drogi oddechowe, działają przeciwzapalnie i przyspieszają powrót do zdrowia. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu leków aptecznych, są znacznie bezpieczniejsze i łatwiej dostępne (najczęściej również smaczniejsze!).
Trudno określić, ile lat liczy sobie tradycja medycyny naturalnej. Jedno jest pewne: to całe stulecia doświadczenia, które zbierał człowiek, by móc wyselekcjonować szereg ziół i roślin, które wspierają jego zdrowie. Zobacz co wybrać, by szybciej dojść do siebie – najczęściej zioła serwowane są w postaci naparów lub inhalacji. Pamiętaj więc, aby donica ziołowa zawsze była w Twojej kuchni. Nawet jeśli nie potrzebujesz wsparcia w leczeniu przeziębienia, to i tak warto jest mieć pod ręką smakowite dodatki do potraw. Ileż tu korzyści!
Uwaga! Jeśli objawy przeziębienia nie ustąpią po dwóch dniach lub są wyjątkowo dokuczliwe, zrezygnuj z leczenia domowymi sposobami i zasięgnij porady lekarza – szczególnie w przypadku dolegliwości u maluchów i seniorów.
Szałwia lekarska
Sprawdza się w łagodzeniu podrażnionego gardła, uśmierza ból i łagodzi chrypkę. Działa bakterio- i wirusobójczo, przez co jest w stanie całkowicie zwalczyć pierwsze symptomy grypy. Aby udrożnić zatkane drogi oddechowe, zalecane są inhalacje z szałwii z dodatkiem rumianku i pędów sosny.
Tymianek pospolity
Najskuteczniejszy domowy sposób na zwalczenie mokrego kaszlu. Pobudza ruchy rzęsek nabłonka w górnych drogach oddechowych, przez co ułatwia pozbycie się wydzieliny. Olejek uzyskiwany z tymianku sprawdza się podczas inhalacji.
Anyżek (inaczej biedrzeniec anyż)
Ze względu na dość charakterystyczny smak, ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Warto jednak dać mu szansę: jest bowiem zalecany przy katarze i chrypce. Działa wykrztuśnie i zwalcza lekki kaszel suchy.
Podbiał pospolity
Ma podobne właściwości co tymianek. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwia wykrztuszanie. Najlepiej działa w towarzystwie innych ziół.
Rumianek pospolity
Chyba najbardziej znane z ziół. Dzięki olejkom eterycznym sprawnie udrażnia zatkany nos i zatoki. Napar z rumianku uzyskasz zalewając 2 łyżki stołowe suszu wrzątkiem i odstawiając go na 15 minut. Wywar połącz z litrem wrzącej wody i przelej do miski, nad którą wykonaj inhalację – wdychaj opary przez około 15 minut.
Czosnek
To nie tylko smakowity dodatek do potraw, ale również silne wsparcie w walce z przeziębieniem. Jest bogatym źródłem witamin, działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, skutecznie podnosi odporność organizmu. Uwaga: nieprzyjemny zapach z ust po zjedzeniu czosnku można łatwo zniwelować mlekiem 🙂
Czarny bez i lipa
Napar z kwiatostanu lipy i czarnego bzu działa napotnie, przeciwzapalnie oraz obniża gorączkę – to ogromna dawka naturalnej witaminy C. Dodatkowo lipa skutecznie leczy podrażnione gardło oraz działa rozkurczowo.
Dzika róża i malina
Wykazują podobne działanie co lipa i czarny bez. Są źródłem witaminy C, szczególnie dzika róża, która zawiera jej nawet 30 razy więcej niż cytryna. Podawane są w postaci wyjątkowo aromatycznych herbat i naparów. To najlepszy dowód na to, że lek wcale nie musi być niesmaczny!
zdjęcia: www.pixabay.com, www.makeithome.pl
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz
Zapisz