W tym roku cała Polska zakwitnie dzikimi kwiatami 

Zastępowanie uciążliwych trawników pożytecznymi i pięknymi łąkami kwietnymi staje się już ogólnopolskim trendem miejskim. Tylko w 2017 roku w przestrzeni publicznej Krakowa powstało 100 000 m2 kwitnących łąk, a projekt stał się flagową ekologiczną inicjatywą miasta. Już wiadomo, że będzie miał swoją kontynuację w tym roku. Kilkadziesiąt kolejnych samorządów w całym kraju zdecydowało się na stworzenie ekosystemów łąkowych, które powstaną w nadchodzącym sezonie 2018. Dlaczego łąki stają się tak popularne?

Łąka kwietna w mieście to same korzyści.

Łąka nie wymaga regularnego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców. Mało mówi się o tym, jak szkodliwe są spaliny z kosiarek, a eksperci wskazują, że kosiarka produkuje tyle zanieczyszczeń, co 11 samochodów osobowych. Do tego drobne cząsteczki niespalonego paliwa, wystawione na promieniowanie słoneczne, tworzą smogotwórczy ozon. Kosiarki są też uciążliwe i niebezpieczne ze względu na hałas – natężenie dźwięku może osiągać nawet 90 dB.

Wykorzystanie w miastach wysokich roślin łąkowych nie tylko ogranicza emisję spalin, ale wręcz sprzyja oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń komunikacyjnych – łąki zatrzymują i wiążą szkodliwe pyły. (m.in. dlatego w zeszłym roku w Krakowie powstało 100 tys. m2 łąk w 20 różnych miejscach miasta – był to flagowy zielony projekt, którego celem jest walka ze szkodliwym smogiem).

Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu łąki są odporne na suszę, a jednocześnie w czasie ulewnych deszczów mogą absorbować 2 razy więcej wody niż trawnik. Głębokie korzenie stabilizują także glebę, ograniczając osuwanie się skarp i innych pochyłych terenów. Wyższa roślinność ma też funkcję izolacyjną. To zapobiega tzw. efektowi wysp cieplnych, który latem powoduje, że temperatura w mieście może być nawet 10-15 st. C wyższa, niż na obszarach podmiejskich. Oprócz tego łąki wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

Piękne łąki kwietne działają także kojąco na ludzi – człowiek najlepiej wypoczywa wśród natury. Kwiaty cieszą oko i pozwalają na tworzenie naturalistycznych bukietów. Mieszkańcy mogą zbierać z łąk nasiona, które potem z powodzeniem można wykorzystać w domowych uprawach.

Zachęcamy wszystkich, aby dołączyli do kwietnej rewolucji! Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach: laka.org.pl i lakikwietne.pl oraz na fb.com/fundacjalaka/

 

źródło: materiały prasowe Fundacji Łąka