W trosce o klimat

W trosce o klimat

Ikea i ONZ znalazły sposób na przyjazne środowisku oświetlenie Paryża na święta. Zobacz, w jaki sposób każdy chętny może przyczynić się do budowania szczególnego klimatu:

Powerplants (1)Źródło: www.boredpanda.com

Tegoroczna Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu już za nami. Od 30 listopada do 12 grudnia przedstawiciele nacji z całego świata debatowali nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i nowymi źródłami pozyskiwania energii.

Spotkanie nie zakończyło się jednak w sposób typowy, ponieważ już w połowie grudnia udało się przejść od słów do czynów. Przy współpracy przedstawicieli ONZ oraz zarządu firmy IKEA udało się stworzyć świąteczne dekoracje miejskie zupełnie inne niż wszystkie.

Powerplants (3)Źródło: www.boredpanda.com

Każdy świąteczny sezon oznacza dla miast niemal na całym świecie ogromne wydatki na energię elektryczną, niezbędną do uruchomienia lampek i świetlnych łańcuchów. Szczególny bożonarodzeniowy klimat łączy się więc nierozerwalnie ze szkodą dla… klimatu naturalnego. Emisja spalin rośnie każdej zimy, zarówno za sprawą wzmożonej pracy źródeł ciepła, jak i wspomnianych świątecznych dekoracji. IKEA i ONZ znalazły sposób, by choć minimalnie ją ograniczyć.

Powerplants (4)Źródło: www.boredpanda.com

Wszystko zaczęło się niepozornie, reprezentacyjna ulica Paryża – Champs Élysées, tradycyjnie już rozświetliła się świątecznymi ozdobami. W odróżnieniu jednak od tradycyjnych instalacji, te zasilane były energią ludzkich mięśni. Aby wytworzyć prąd niezbędny do oświetlenia ulicy, trzeba spędzić kilka chwil na rowerze, wielkim kole lub huśtawce.

Energia, jaką wytwarzały została przekazana do świątecznych dekoracji, które w sposób całkowicie nieszkodliwy dla środowiska, a nawet z korzyścią dla zdrowia paryżan, rozświetliły miasto.

Powerplants (2)Źródło: www.boredpanda.com

Paryska instalacja to ciekawe połączenie eventu ekologiczno-sportowego, jakie chętnie zobaczylibyśmy w Polsce. Bo czy jest coś bardziej nastrojowego niż świąteczne dekoracje i zdrowszego niż ruch na świeżym powietrzu?

Dodaj komentarz