Uzdrawiająca moc natury

Tagi: Cedars-Sinai Medical Center, natura, ogrody miejskie, wielkie donice, 18 września 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Natura i przyjazne otoczenie mają lecznicze właściwości. Z tego założenia wyszli twórcy ogrodu wokół jednego ze szpitali w Los Angeles. Czy przyroda rzeczywiście uzdrawia? Zobaczcie sami:

Cedars-Sinai Medical Center to placówka medyczna non-profit w Los Angeles, w stanie Kalifornia. Chcąc nieco rozjaśnić rzeczywistość pacjentów, jak i zapewnić lekarzom miejsce do regeneracji sił, AHBE – architekci krajobrazu stworzyli niezwykły ogród.

Ogród jest usytuowany szczycie piętrowego garażu, tuż obok gmachu centrum medycznego. Najważniejszym elementem konstrukcji jest przypominający rzeźbę pawilon stworzony przez Ball Nogues Studio. Nietypowa altana powstała z niemal 900 metrów formowanych stalowych rur, układających się w kształt ogromnej, ażurowej muszli.

Źródło: www.heliphoto.net

Znajdujące się wokół niej, pokryte drewnem ścieżki, zostały urozmaicone roślinami w wielkich pojemnikach. W ten sposób powstało zaciszne, kojące zmysły miejsce spacerów z zacienionymi meblami miejskimi (stoły, siedziska, kosze na odpady). W sam raz na chwilę relaksu w przyjaznym, otartym na naturę otoczeniu i moment zapomnienia o trudach choroby.

Źródło: www.heliphoto.net

Drewniane ławki przypominają duże donice o niezwykłej formie, dzięki czemu okolica zyskała ozdobne, a jednocześnie funkcjonalne elementy. Co ciekawe: po zmroku krawędzie pojemników są delikatnie podświetlane i całość nabiera bajkowego charakteru.

Źródło: www.heliphoto.net

Pozostałe drewniane ławki-pojemniki na rośliny stanowią przede wszystkim miejsca do siedzenia. Najczęściej można tu spotkać pracowników znajdującego się w pobliżu centrum medycznego.

W samym ogrodzie postawiono na różnorodność. Tekstura liści w połączeniu z ich niebotycznymi rozmiarami tworzy ciekawy efekt wizualny. Sukulenty i inne ceniące cień rośliny szczególnie dobrze prezentują się po zmroku, skąpane w delikatnym świetle.

Źródło: www.heliphoto.net

W takich warunkach choroba zdaje się choć nieco mniej stresująca, a takie miejsca powinny znajdować się w pobliżu każdej placówki medycznej – natura wszak uzdrawia ciało i duszę!

Zdjęcia: www.heliphoto.net

Źródło: www.contemporist.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz