Urządzili sobie plac

Urządzili sobie plac

7 października 2013


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Od 26 sierpnia do 4 września na gdańskim Placu Targu Węglowym rządzili mieszkańcy. Każdy mógł dowolnie i według własnych upodobań wykreować swoją małą przestrzeń miejską.

httpgdansk.naszemiasto.plŹródło: www.gdansk.naszemiasto.pl

Wszystko za sprawą tymczasowej instalacji-akcji społecznej, zapoczątkowanej przez Instytut Kultury Miejskiej, przy wsparciu grupy projektowej Gdyby. Przez cały tydzień na terenie Placu Targu Węglowego mieszkańcy mogli zamanifestować swoją własną wizję przestrzeni miejskiej.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.gdansk.naszemiasto.pl

Plac jest miejscem historycznym, jednak od lat odbywał się na nim intensywny ruch kołowy. Gdy samochody na jakiś czas opuściły ten teren, narodziła się idea stworzenia nowej przestrzeni publicznej.

gdansk.naszemiasto.pl (2)Źródło: www.gdansk.naszemiasto.pl

Instytut Kultury Miejskiej postawił więc na interaktywną instalację w formie pokrywających Plac pokoi-trawników, na których każdy chętnych mógł stworzyć własną przestrzeń.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.trojmiasto.gazeta.pl

Głównym celem przedsięwzięcia było właśnie zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców we wspólną sprawę-grę, do której przystępowali w momencie wejścia na Plac.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.trojmiasto.gazeta.pl

Niski budżet, krótki czas i historyczne otoczenie były największymi ograniczeniami. Na Placu umieszczono więc niedrogie, lekkie modułowe meble w postaci skrzynek, z których każdy, jak z wielkich klocków tworzył własną aranżację.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.gdansk.naszemiasto.pl

Moduły zostały wypełnione trawnikami, które wydzielały granice małych salonów, nadały również im bardzo przytulnego wyrazu. W „zielonych pokojach” gromadzili się znajomi, rodziny, a nawet zupełnie obcy ludzie, których połączyła zabawa w tworzenie wspólnej przestrzeni.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.gdansk.naszemiasto.pl

Na Placu znalazła się również strefa relaksu, czytelnia oraz punkty gastronomiczne. Sprzyjająca aura pozwoliła na posiłki na trawie, gry zespołowe, pokazy jogi oraz wieczorne projekcje filmów.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.trojmiasto.gazeta.pl

Wszystko to odbywało się bez narzuconych reguł. I to właśnie było celem instalacji – mieszkańcy zaadaptowali przestrzeń zgodnie ze swoimi potrzebami, w sposób naturalny przekazali władzom informacje o swoich potrzebach.

Targ Węglowy w GdańskuŹródło: www.gdansk.naszemiasto.pl

Gdańszczanie najbardziej chcą zielonego, przepełnionego naturą miejsca spotkań i relaksu. Może warto więc podejrzeć rozwiązanie z Wągrowca, gdzie osiągnięto ten efekt wykorzystując kaskadowe konstrukcje kwietnikowe?

kaskadowe konstrukcje kwietnikowe H750Źródło: www.wiezekwiatowe.pl

O tym, czy władze Gdańska wzięły sobie do serca pomysły mieszkańców, przekonamy się najwcześniej za rok. Największym priorytetem dla mieszkańców jest obecnie wprowadzenie całkowitego, stałego ograniczenia dla ruchu kołowego.

Trzymamy kciuki!

trojmiasto.gazeta.pl (3)Źródło: www.trojmiasto.gazeta.pl

« »

Dodaj komentarz