Ulga dla wrocławskiej zieleni

20 kwietnia 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jak zachęcić mieszkańców miast do zakładania ogólnodostępnych ogrodów? Władze Wrocławia znalazły na to skuteczny sposób.

zielone ściany wrocław (3)Źródło: www.tuwroclaw.com

Przykład idzie z góry

Już dwa lata temu pisaliśmy o ciekawej „zielonej” inwestycji na terenie Wrocławia. Przypomnijmy: w 2014 roku na ścianach tamtejszego Urzędu Miasta przy ulicy Świdnickiej 53 powstała najprawdziwsza żywa ściana. Elewacje pokryły się specjalnym stelażem ze stali corten, na którym zasadzono 6500 bylin, pośród nich: turzyca wiosenna, barwinek pospolity, turzyca, a także runianka japońska. Zielona kompozycja zajmuje po dziś dzień ponad 100 metrów kwadratowych i jest dumą całego miasta. (kliknij, by przeczytać więcej na ten temat)

zielone ściany wrocław (2)Źródło: www.tuwroclaw.com

Włodarze miasta dali więc doskonały przykład. Jak jednak, biorąc pod uwagę koszta podobnych inwestycji, za nim podążać? Aby zachęcić i zmobilizować wrocławian do zakładania wertykalnych ogrodów i żywych ścian, urząd miejski zaproponował wsparcie finansowe. Każdy, kto przyczyni się do powiększania „zielonych płuc miasta”, może liczyć na zwolnienie od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych.

zielone ściany wrocław (7)Źródło: www.wroclaw.wyborcza.pl

Spełnić wymagania

Ulga ma być wsparciem dla osób zakładających ogólnodostępne ogrody i ma obowiązywać jeszcze do końca 2021 roku. Mogą z niej korzystać jedynie osoby prywatne, jednak nie dotyczy ona przestrzeni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Wielkość zniżki jest zależna od powierzchni stworzonego ogrodu i rodzaju zazielenionego budynku. Istnieją jednak kolejne wymogi, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie: nowa inwestycja musi składać się z roślin wieloletnich i obejmować minimum 50% dachu. Warstwa wegetatywna ogrodu nie może być cieńsza niż 40 cm. Podobne wytyczne dotyczą ścian: zieleniec musi zajmować  przynajmniej 15 m kw. elewacji.

zielone ściany wrocław (5)Źródło: www.bryla.pl

Korzyści dla wszystkich

Mniejsze opłaty to istotna zachęta dla mieszkańców, by przychylniej spojrzeli na nowe „zielone” inwestycje i sami wdrożyli je w życie. Tworzenie zieleńców niesie pozytywne skutki dla wszystkich: wspiera oczyszczanie powietrza, uatrakcyjnia przestrzeń miejska, poprawia termoizolację budynków, a w rezultacie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ich ogrzewanie.

zielone ściany wrocław (4)Źródło: www.wroclaw.pl

Inspirowani, co sądzicie o pomyśle władz Wrocławia? Czy w mieście powstaną nowe zielone ściany i ogrody na dachach? Zapraszamy do dyskusji!