Jak zachęcić mieszkańców miast do zakładania ogólnodostępnych ogrodów? Władze Wrocławia znalazły na to skuteczny sposób.
Źródło: www.tuwroclaw.com
Przykład idzie z góry
Już dwa lata temu pisaliśmy o ciekawej „zielonej” inwestycji na terenie Wrocławia. Przypomnijmy: w 2014 roku na ścianach tamtejszego Urzędu Miasta przy ulicy Świdnickiej 53 powstała najprawdziwsza żywa ściana. Elewacje pokryły się specjalnym stelażem ze stali corten, na którym zasadzono 6500 bylin, pośród nich: turzyca wiosenna, barwinek pospolity, turzyca, a także runianka japońska. Zielona kompozycja zajmuje po dziś dzień ponad 100 metrów kwadratowych i jest dumą całego miasta. (kliknij, by przeczytać więcej na ten temat)
Źródło: www.tuwroclaw.com
Włodarze miasta dali więc doskonały przykład. Jak jednak, biorąc pod uwagę koszta podobnych inwestycji, za nim podążać? Aby zachęcić i zmobilizować wrocławian do zakładania wertykalnych ogrodów i żywych ścian, urząd miejski zaproponował wsparcie finansowe. Każdy, kto przyczyni się do powiększania „zielonych płuc miasta”, może liczyć na zwolnienie od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych.
Źródło: www.wroclaw.wyborcza.pl
Spełnić wymagania
Ulga ma być wsparciem dla osób zakładających ogólnodostępne ogrody i ma obowiązywać jeszcze do końca 2021 roku. Mogą z niej korzystać jedynie osoby prywatne, jednak nie dotyczy ona przestrzeni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Wielkość zniżki jest zależna od powierzchni stworzonego ogrodu i rodzaju zazielenionego budynku. Istnieją jednak kolejne wymogi, jakie należy spełnić, by móc ubiegać się o wsparcie: nowa inwestycja musi składać się z roślin wieloletnich i obejmować minimum 50% dachu. Warstwa wegetatywna ogrodu nie może być cieńsza niż 40 cm. Podobne wytyczne dotyczą ścian: zieleniec musi zajmować przynajmniej 15 m kw. elewacji.
Źródło: www.bryla.pl
Korzyści dla wszystkich
Mniejsze opłaty to istotna zachęta dla mieszkańców, by przychylniej spojrzeli na nowe „zielone” inwestycje i sami wdrożyli je w życie. Tworzenie zieleńców niesie pozytywne skutki dla wszystkich: wspiera oczyszczanie powietrza, uatrakcyjnia przestrzeń miejska, poprawia termoizolację budynków, a w rezultacie przyczynia się do zmniejszenia rachunków za ich ogrzewanie.
Źródło: www.wroclaw.pl
Inspirowani, co sądzicie o pomyśle władz Wrocławia? Czy w mieście powstaną nowe zielone ściany i ogrody na dachach? Zapraszamy do dyskusji!