Plebiscyt
Ukwiecenie miasta – zrób to sam!

Ukwiecenie miasta – zrób to sam!

27 czerwca 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Czas wziąć sprawy we własne ręce! W ramach akcji „Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim” możecie osobiście przyczynić się do tego, że całe miasto stanie się piękniejsze.

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.poznajpolske.onet.pl

O Zielonogórskim Towarzystwie Upiększania Miasta pisaliśmy już przy okazji akcji upiększania jednego z zielonogórskich skwerów. Działacze organizacji poszli o krok dalej i nawołują mieszkańców Zielonej Góry do jeszcze większego wkładu w poprawianie estetyki wspólnych przestrzeni. Akcja „Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim” ma zachęcić do tworzenia nowych zielonych zakątków.

skwer zielona góraŹródło: www.zielonagora.gazeta.pl

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.skyscrapercity.com

 Cel jest jasny. Zielona Góra ma wypięknieć, bo przecież nie bez powodu nosi właśnie taką nazwę. Kiedyś była porośnięta winnicami i pełna domów z pięknymi ogrodami – czasy się zmieniły, ale dlaczego charakter miasta miałby również ulec zmianie?

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUM
Źródło: www.tup.org.pl

 ZTUM inspiruje mieszkańców do przejęcia inicjatywy – zachęca do tworzenia nowych ogrodów, szczególnie w przestrzeniach publicznych: między blokowiskami, w podwórzach, a nawet przed sklepami.

donice TerraFormŹródło: www.terraform.pl

Nie liczy się areał! Piękny ogród można założyć bez wielkich nakładów finansowych i nawet na niewielkim balkonie lub przed domem – wystarczy zaopatrzyć się w donice kwiatowe, glebę i nasiona.

Donice ElhoŹródło: www.elho.com

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.forumogrodniczeoaza.pl

Działacze ZTUM zaznaczają, że to właśnie takie niepozorne elementy składają się na spójny obraz zielonej przestrzeni miasta. Zadbane skrzynki kwiatowe przy ogródkach letnich, czy też porośnięte pnączami kamienice skutecznie tworzą prawdziwy klimat Zielonej Góry.

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.zielonagora.gazeta.pl

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.zielonagora.gazeta.pl

ZTUM systematycznie organizuje seminaria, na których mieszkańcy Zielonej Góry mogą poznać tajniki sztuki ogrodnictwa. Ostatnie odbyło się 24 czerwca w galerii BWA – to również tam ustawiono donice kwiatowe i skrzynki, w których każdy chętny może uprawiać własne rośliny.

nieużytki sztukiŹródło: www.nieuzytkisztuki.pl

Zielona Góra staje się naprawdę przyjazna naturze! W mieście tym powstała również Kooperatywa Spożywcza, grupa ludzi, którzy sieją na własnych balkonach owoce i warzywa, a następnie wymienia się nimi z innymi. Może również do nich dołączycie?

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.facebook.com/Kooperatywa-Zielona

Ogrody Zielonej Góry. Pochwal się swoim ZTUMŹródło: www.facebook.com/Kooperatywa-Zielona

Zielonogórzanie! Przyłączcie się do akcji ukwiecania swojego miasta i własnych ogrodów, a gdy już stworzycie swoje własne zielone dzieło sztuki, pochwalcie się nim: zdjęcia nadsyłajcie na adres e-mail ZTUM-u (ztum@gazeta.pl).

podłużne donice Long TerraformŹródło: www.terraform.pl

« »

Dodaj komentarz