Ukwiecenie miasta – zadanie dla architekta krajobrazu?

Ukwiecenie-miasta-–-zadanie-dla-architekta-krajobrazu
Wprowadzenie zieleni do wspólnych przestrzeni to zadanie, którego efektywność zależy od współpracy grona fachowców. Tylko solidnie przemyślany i zaplanowany plan może zaowocować sukcesem. Poza szkółkarzem, odpowiedzialnym za jakość materiału roślinnego, wiele zależy od architekta krajobrazu i architekta – poznajmy szczegóły ich pracy podczas zazieleniania miast.



Najważniejszy etap to… chęć zmiany. Ta może zostać zainicjowana przez włodarzy miasta lub mieszkańców. Już sama chęć wprowadzenia zieleni do wspólnych przestrzeni to wielki krok w przód – od tego momentu, większością niezbędnych do przeprowadzenia zadań powinni zająć się profesjonaliści w ramach Kompleksowej Usługi Ukwiecenia bądź wybrany architekt krajobrazu, architekt pozostali podwykonawcy, ściśle współpracujący z konkretną jednostką administracyjną.

Pierwszym zadaniem, przed jakim staje architekt krajobrazu podczas planowania ukwiecenia wspólnych przestrzeni, jest analiza funkcjonalno-przestrzenna, a następnie szczegółowa inwentaryzacja dendrologiczna i analiza nasadzeń, by zaplanowane elementy wpisały się najlepiej w krajobraz, a ostateczny efekt wizualny był naprawdę imponujący.

Architekt krajobrazu odpowiada za stworzenie szczegółowego planu nasadzeń, a także ustalenie, czy dana lokalizacja jest dobra do ustawienia drzew, donic, ławek, małej architektury etc. Powstaje tak zwany projekt koncepcyjny, a następnie we współpracy z architektem projekt  wykonawczy i budowlany.  Do ich zadań należy również stworzenie szczegółowej specyfikacji technicznej (tzw. SST) oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (tzw. STWIOR).

Zobacz na filmie jak działa Kompleksowa Usługa Ukwiecenia:



Aby poznać korzyści, płynące z ukwiecenia miasta w taki, a nie inny sposób, warto zlecić dodatkowo wykonanie kompleksowej wizualizacji, która uwzględni wszystkie proponowane narzędzia: wieże kwiatowe, donice miejskie, czy siedziska i inne elementy tego typu. Tylko w ten sposób można porównać finalny efekt ze stanem obecnym, a także zyskać pewność, że będzie on zgodny z założeniami.

Można też poszerzyć swoje badania i analizy o analizę historyczną – może warto odtworzyć już dawno zapomnianą aleję lub nieistniejący od dawna, ale zachowany na dawnych pocztówkach park?