Ukwiecenie miasta – jak to zrobiono w Wągrowcu?

ukwiecenie wągrowca wieże kwiatowe terra (3)
Wągrowiec to siedziba gminy, a jednocześnie miasto powiatowe, położony jest w woj. wielkopolskim, w odległości około 60 km od Poznania. Jak ukwiecono jego ulice? Jak wprowadzono do centrum kolor i naturę? Oto sprawdzony przepis:

Jednym z największych atutów Wągrowca jest zrewitalizowany w 2009 rynek wraz z otaczającymi go zabytkowymi kamienicami. Szczególną atmosferę buduje między innymi tańcząca fontanna z efektami świetlnymi, której pokazy odbywają się w sezonie letnim, zawsze w rytm znanych melodii. Zimą centrum miasta również jest warte odwiedzenia: w miejscu fontanny pojawia się mieniąca najróżniejszymi barwami oraz sezonowymi dekoracjami kopuła. Zegar słoneczny to kolejny atrakcyjny walor miasta.

ukwiecenie wągrowca wieże kwiatowe terra (3)

Wągrowiec | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

W centrum Wągrowca, na rozległym placu warto odwiedzić również urokliwe kawiarenki lub wziąć udział w licznych, odbywających się tu wydarzeniach artystycznych. Mimo tego, iż podłoże pokryte jest kostką brukową, nie brakuje tu zieleni i kolorowych akcentów – wieże kwiatowe ożywiają przestrzeń już od wielu sezonów. Jak udało się uzyskać taki efekt? Wszystko zaczęło się już ponad pięć lat temu:

ukwiecenie wągrowca wieże kwiatowe terra (3)

Wągrowiec | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Poddany gruntownej przebudowie rynek imponował swoimi rozmiarami, jednak powierzchnia tak rozległa, a jednocześnie pozbawiona naturalnych akcentów zdawała się przytłaczać. Jednolita przestrzeń w centrum miasta była problematyczna ze względu na pokryte brukiem podłoże pozbawione gleby, w której można by nasadzić rośliny. Atrakcyjnego wyróżnika wymagała również tutejsza tańcząca fontanna, która dopiero w otoczeniu kwiatów mogła stać się naprawdę ciekawym elementem rynku. Pierwotnie przestrzeń rynku oraz głównych ulic Wągrowca nie sprzyjały dobremu samopoczuciu, nie zachęcały również do odwiedzin.

Zakup kwietników kaskadowych umożliwił zaaranżowanie zieleni wzdłuż miejskich ulic. Dzięki wieżom kwiatowym model H750 od firmy Terra udało nam się w ciekawy, a przede wszystkim bezpieczny sposób oddzielić jezdnię od przestrzeni dla pieszych, dzięki czemu Wągrowiec stał się jeszcze bardziej przyjazny dla mieszkańców i gości.

Krzysztof Poszwa, Burmistrz Wągrowca

ukwiecenie wągrowca wieże kwiatowe terra (3)

Wągrowiec | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Na uwagę zasługuje ciekawe zastosowanie dekoracji: mniejsze modele w bezpieczny sposób odgrodziły jezdnię od chodnika, ale również uzupełniły aranżację w tutejszym parku. Dla urozmaicenia kompozycji, całość wzbogacono o duże konstrukcje kwiatowe H2400. Atrakcyjnie zaprezentowała się również brama Urzędu Miejskiego, która w otoczeniu dwóch wież kwiatowych wręcz zaprasza do odwiedzin.

Zapraszamy na wirtualny spacer po ukwieconych ulicach Wągrowca: