Twój piękny ogród w mieście

Dom z ogrodem w mieście to wyzwanie dla każdego miłośnika zieleni. Jakie rośliny wybrać, by wyglądały świeżo mimo działania miejskich zanieczyszczeń? Oto kilka sprawdzonych porad.

Dobrze zaprojektowany ogród położony na działce miejskiej może ochronić mieszkańców domu zarówno przed spalinami, jak i przed hałasem. Zanim jednak rozpoczniemy planowanie nasadzeń, warto dowiedzieć się, jakie rośliny najlepiej znoszą pył, kurz i inne trudne miejskie warunki. Istotne znaczenie ma również liczba i wysokość zabudowań wokół domu – im więcej światła w ogrodzie, tym większy wachlarz możliwości przy wyborze roślin.

Grunt to przygotowanie

Ogród w mieście jest również narażony na suszę, ponieważ deszczowa woda natychmiast spływa do kanalizacji i nie wsiąka w grunty. Zimą z kolei rośliny poddane są szkodliwemu działaniu soli, którą posypywane są chodniki – obecny w soli chlor jest dla nich toksyczny. Kolejnym problematycznym aspektem jest temperatura, często o kilka stopni wyższa niż poza miastem. Już tych kilka czynników sprawia, że wybór roślin do ogrodu powinien być dobrze przemyślany.

Rośliny i krzewy, które powinny znaleźć się w miejskim ogrodzie muszą być odporne na suszę, długowieczne i gęste. Warto zwrócić uwagę, czy szybko rosną i nie wymagają skomplikowanych procesów pielęgnacyjnych. Liście powinny być gładkie, by nie wchłaniały spalin i innych zanieczyszczeń.

Twój piękny ogród w mieście

Naturalna przesłona

Można tez zdecydować się na żywopłot, najlepiej wysoki (ponad dwa metry) i bardzo gęsty. Dobrym rozwiązaniem (jeśli powierzchnia działki na to pozwala) jest usypanie dla żywopłotu wału ziemnego – na pewno będzie znakomitym dodatkiem dekoracyjnym i obniży poziom hałasu. Krzewy na żywopłoty to berberys, krzewuszka cudowna, porzeczka alpejska, śnieguliczka biała, jaśminowiec wolny.

Jakie rośliny dla miejskiego ogrodu?

Jest ich całkiem sporo: amorfy krzewiaste, leszczyny tureckie, lipy srebrzyste i krymskie, budleje Dawida, robinie akacjowe, oliwniki srebrzyste, złotokapy, róże pomarszczone, magnolie pośrednie, katalpy pospolite, ogniki szkarłatne, pigwowce, robinie akacjowe, tamaryszki, wierzby białe.

źródło: www.terraform.pl

Jakie wybrać donice?

Na pewno mrozoodporne i z materiałów, które posłużą przez długie lata. Dobry wybór to donice z polietylenu, stabilne i wytrzymałe, odporne na zarysowania i pęknięcia (na przykład klasyczny pojemnik Gianto albo włoska donica Schio Ciotola 100, która przetrwa nawet deszcze i mrozy). Ciekawym pomysłem jest też donica z cortenu (Finea Corten), której faktura zmienia się pod wpływem działania warunków atmosferycznych.

TerraFormźródło: www.makeithome.pl

Czy wiesz, że:

  • drzewa i krzewy pokryte gładkimi liśćmi pochłaniają aż 85% spalin, a zimą aż 60%
  • drzewa o gęstych koronach skutecznie chronią przed miejskim hałasem
  • sadzonki roślin na żywopłotu mogą wyrosnąć do pożądanej wysokości już po dwóch latach

donica gianto TerraForm

źródło: www.makeithome.pl

zdjęcia: fotolia.com, pexels.com, pixabay.com, makeithome.pl, terraform.pl