Trzebnica – miasto Super Kota

miejskie_historie_trzebnica_1

Czyste powietrze, zadbana starówka i raj dla spragnionych aktywnego wypoczynku. Malowniczo położone, porośnięte starymi lasami i słynnymi sadami owocowymi – smakowita propozycja dla miłośników rekreacji… i to tutaj spotkasz Super Kota!

miejskie_historie_trzebnica_1

Przydatne informacje:

miejskie_historie_trzebnica_1

Czy wiesz, że…

miejskie_historie_trzebnica_1

Miasto Super Kota

  • Na rynku znajduje się fontanna, pręgierz, drzewko szczęścia oraz rzeźba dwóch kotów – Kociogórka i Lubuszki, które zapoczątkowały, tzw. „Kocią Ścieżkę”.
  • Poza nimi na terenie miasta znajdują się jeszcze rzeźby: Stawcia, Mruczysława, Aquariusa oraz Nastroszka. Ich imiona wybrano w konkursie dla dzieci.
  • „Kocia Ścieżka” to integralna cześć wizerunku miasta oraz doskonała propozycja na zwiedzanie Trzebnicy z małymi dziećmi.

trzebnica
Autor: UM Trzebnica

Co warto zobaczyć?

  • Dawny kompleks uzdrowiskowy w południowo-wschodniej części miasta. Można tutaj zobaczyć zabudowania niegdysiejszego Zdroju Jadwigi, a także odwiedzić Las Bukowy – dawny park zdrojowy.
  • Najstarszym zabytkiem uzdrowiska jest pochodzący z 1888 roku dom zdrojowy, gdzie leczono kąpielami błotnymi, borowinowymi i wodą. Popularność uzdrowiska była tak ogromna, że już niedługo później powstała dalsza infrastruktura zdrojowa.
  • Las Bukowy to nie tylko miejsce spacerów! Odbywają się tu również koncerty muzyczne i zwiedzić można ciekawe zabytki: Kościół Czternastu Świętych Wspomożycieli, Kalwarię Trzebnicką oraz Willę „Zamek”.

Rynek w Trzebnicy

  • Rynek w Trzebnicy tętni życiem i jest dumą miasta. To miejsce spacerów i rozrywki: często odbywają się tu koncert, wystawy, a także Święto Sadów, Parada Orkiestr Dętych i Humoru, Dzień Dziecka, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz święta państwowe.
  • Na rynku znajduje się efektowna fontanna, zabytkowy pręgierz, drzewko szczęścia i rzeźby kotów.
  • W największym parku – Parku Solidarności można aktywnie spędzić czas i zrelaksować się pośród zieleni.

Sportowcy nie będą się nudzić, ponieważ Trzebnica to…

miejskie_historie_trzebnica_1

Aby poznać Trzebnicę jeszcze lepiej, przeczytaj rozmowę z Burmistrzem Gminy Trzebnica Markiem Długozimą

Czy ma Pan swój ulubiony ukwiecony zakątek w Trzebnicy?

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) Od kilku sezonów umieszczaliśmy kwiaty na trzebnickim Rynku, który w 2009 roku został zmodernizowany, podobnie jak budynek zabytkowego Ratusza. Stylową kostkę, którą jest wyłożony Rynek, urozmaicono elementami małej architektury, jak ławeczki lampy oraz fontanna. Jednak to dzięki ukwieceniu, serce naszego miasta zyskuje co roku nowy blask i dodatkowy element, dzięki któremu staje się piękniejszy.

Trzebnica
Autor: UM Trzebnica

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) W tym roku uroczyście otworzyliśmy kolejną ważną inwestycję – remont ulicy prowadzącej do Rynku, na części której powstał deptak. Cała ulica jest także wyłożona kostką, zamontowane są ławeczki, lampy. Wszystko tworzy spójną całość z Rynkiem. Nie mogło więc i w tym miejscu zabraknąć kolorowego akcentu w postaci kwiatów zawieszonych na lampach i ustawionych w postaci dużych konstrukcji kwiatowych.

Trzebnica
Autor: UM Trzebnica

Z roku na rok Polska dojrzewa do traktowania przestrzeni zielonych w miastach jako inwestycji dla dobra wszystkich mieszkańców. Jest to też pewnego rodzaju zabieg, ocieplający wizerunek miasta. Widać bezsprzecznie, że trend na miasta pełne zieleni znajduje powoli podatny grunt i widoczne miejsce w budżetach miejskich. Proszę powiedzieć, co zmieniło się na przestrzeni lat w Trzebnicy w zakresie aranżowania terenów zielonych?

Trzebnica
fot. UM Trzebnica

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) Trzebnica posiada silne tradycje, jeśli chodzi o wykorzystanie terenów zielonych. Mam oczywiście na myśli doskonale prosperujące przed II wojną światową uzdrowisko w Trzebnicy. Obecnie pracujemy nad przywróceniem naszemu miastu statusu uzdrowiska.

Trzebnica
fot. UM Trzebnica

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) W pewnym sensie, to przyroda i warunki klimatyczne zapewniały rozwój naszego miasta. W Lesie Bukowym znajdowały się wytyczone alejki spacerowe oraz źródło wody bogatej w minerały. W 2010 roku zakończyliśmy potężną inwestycję, polegającą na modernizacji okolic stawów oraz Lasu Bukowego. Trasy biegowe, spacerowe, rowerowe oraz do uprawiania nordic walking w Lesie Bukowym, wytyczone zostały na wzór przedwojennych alejek. Wokół stawów zamontowaliśmy liczne ławeczki, oświetlenie, a nawet scenę. W 2011 roku natomiast, przy Lesie Bukowym i Stawach Trzebnickich, otworzyliśmy Trzebnicki Park Wodny Zdrój – kompleks basenów zewnętrznych i wewnętrznych, który doskonale wpisuje się w charakter tego miejsca.

Trzebnica

 (Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) Całość jest rzecz jasna uzupełniona o odpowiednie zagospodarowanie zieleni. Drugim przykładem aranżowania terenów zielonych jest nasz największy park miejski – Park Solidarności, w którym oprócz placów zabaw dla dzieci w różnym wieku i boisk sportowych, znajdują się także specjalne kompozycje roślinne. Podobnie z licznymi skwerami w naszym mieście. One również są zaprojektowane tak, by eksponowały zieleń i roślinność.

Trzebnica wieże kwiatowe Terra

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) Zgadzam się z opinią, że coraz więcej miast dba o ten element, wpisując go w swoje budżety. I uważam to za bardzo korzystny trend. Jeśli chodzi o Trzebnicę, w której funkcję burmistrza mam zaszczyt pełnić już ósmy rok, mogę zapewnić, że planując inwestycje dotyczące przestrzeni miejskiej, nie zapominamy o odpowiednim wykończeniu całości, a więc o elementach estetycznych w postaci roślinności.

Trzebnica
fot. UM Trzebnica

Coraz częściej włodarze europejskich miast widzą potencjał marketingowy w miejskiej zieleni. Zielone i przyjazne dla mieszkańców miasta traktowane są jako element promocyjny. Jak Pan ocenia ten trend?

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) To oczywiste. Do zadbanego, czystego, estetycznego, gustownego i zielonego miasta chętniej przyjadą turyści, nowe osoby, chcące się w nim osiedlić, a i sami mieszkańcy będą się czuć w nim przyjemniej. Trzebnica także wykorzystuje do promocji swoje atuty w postaci terenów zielonych, terenów rekreacyjnych, miejsc spacerowych, które są ładne i zadbane. Jest to oferta nie tylko skierowana do turystów, ale i samych mieszkańców, jak również potencjalnych nowych trzebniczan.

Trzebnica
Autor: UM Trzebnica

(Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima) Promowanie terenów zielonych jest mocno związane z zachęcaniem do zdrowego życia i aktywnego spędzania wolnego czasu. Sądzę, ze takie myślenie włodarzy miast, aby zapewnić mieszkańcom tereny rekreacyjne, zielone, zadbać o estetykę i ukwiecenie świadczy o pewnej świadomości i zbliża nas do europejskich standardów.

Dziękuję za rozmowę.

zobacz i pobierz historię w wersji pdf

miejskie_historie_trzebnica_8a