Piszą o nas: Trójwymiarowe stoisko TERRY niczym kadr z filmu „Avatar” (dlalejdis.pl)

4 sierpnia 2011
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Wystrój stoiska firmy Terra na największych w Europie Środkowo-Wschodniej targach roślin „Zieleń to życie”, które odbyły się w sierpniu w Warszawie, przyciągał uwagę zarówno odwiedzających, jak i innych wystawców. Za sprawą migocących trójwymiarowych obrazów przywodził na myśl kadr z filmu „Avatar” lub ogromną trójwymiarową pocztówkę.

Stoisko wystawowe – jedyna na targach konstrukcja tego rodzaju – miało formę trójwymiarowej ściany o wymiarach 6m x 2,5 m, wykonanej w technice druku soczewkowego. Dzięki temu na planszy „flipowały”, czyli pojawiały się i znikały, kaskadowe konstrukcje kwietnikowe wkomponowane w przestrzeń miejską.

– Flip to efekt wymiany dwóch lub trzech obrazów wydrukowanych na tzw. folii lentikularnej (folia wytłoczona w rzędy miniaturowych soczewek). Flipowanie widoczne jest gołym okiem, nie trzeba zakładać specjalnych okularów jak w kinie 3D. Obrazy pojawiają się naprzemiennie, w zależności od kąta patrzenia, przy czym zmiana obrazu może być boczna lub z góry do dołu. W projekcie dla Terry zastosowaliśmy zmianę boczną – dzięki temu przechodząc równolegle do płaszczyzny ściany, mamy wrażenie stopniowego ukwiecania miasta konstrukcjami kwietnikowymi – mówi pomysłodawca i wykonawca projektu, Piotr Nawracała z firmy Stampex z Zielonej Góry.

Trójwymiarowe obrazy znane są już od dawna. Pierwszy fotoplastikon, czyli duża beczka z umieszczonymi wewnątrz fotografiami wykonanymi metodą stereoskopową, powstał w połowie XIX wieku. Jednak tym, co różni dziewiętnastowieczne trójwymiarowe obrazy od współczesnych, jest możliwość ich utrwalenia w druku, zwłaszcza wielkoformatowym. Dzięki rozwojowi technik trójwymiarowego obrazowania zdjęcia stereoskopowe wykorzystywane są dzisiaj m.in. w lotnictwie do poszukiwania zamaskowanych urządzeń nieprzyjaciela, podczas bezzałogowych lotów w kosmos czy w medycynie, do przeprowadzania skomplikowanych operacji chirurgicznych.

Trójwymiarowa ściana budziła powszechne zainteresowanie zwiedzających, a firma Terra została nagrodzona Srebrnym Wawrzynem w konkursie na najbardziej atrakcyjne stoisko tegorocznych targów „Zieleń to życie”.

https://www.marketing-news.pl/message.php?art=26875
https://www.dlalejdis.pl/artykuly_dom/54-ogrod/5413-trojwymiarowe-stois ko-terry-niczym-kadr-z-filmu-avatar

Dodaj komentarz