To szkodzi ulubieńcom!

19 lutego 2014
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Kwiaty od zawsze zachwycają swoim wyglądem i poprawiają nastrój. Dla nas są kolorową dekoracją, a dla milusińskich mogą być nie lada zagrożeniem – oto lista szkodliwych roślin:

Brussels-Diamond-Round-WhiteŹródło: www.terraform.pl

Koty mają swoje własne, sprawdzone sposoby na problemy żołądkowe. Gdy coś im zaszkodzi, podgryzają rośliny – to najczęściej koi układ pokarmowy zwierzaka, jednak bywają przypadki, gdy zwykły domowy kwiat może być przyczyną nieszczęścia. Oto „czarna lista” roślin, których Wasz ulubieniec nie powinien kosztować:

Dracena (Dracaena)

To popularna roślina doniczkowa, zwykle osiąga znaczne rozmiary i do jej uprawy niezbędne są duże donice. Dla kotów jest jednak trująca – pechowy zwierzak, który się nią pożywi dostaje niebezpiecznych torsji.

dracenaŹródło: www.pinterest.com

Hipeastrum (Hippeastrum)

To piękna roślina, która kwitnie  w kolorze bieli, czerwieni lub różu. Znana również pod inną nazwą – Amarylis. Zachwyca wyglądem, jednak dla kotów jest niezwykle toksyczna – może doprowadzić nawet do zaburzeń pracy serca.

HipeastrumŹródło: www.pinterest.com

Poinsecja (Poinsetia)

Lubiana dekoracja świąteczna, kwiat znany również jako gwiazda betlejemska. Należy do rodziny wilczomleczy, z których każdy wydziela biały sok zawierający toksyczny lateks.

gwiazda betlejemskaŹródło: www.pinterest.com

Azalia (Azalea)

Roślina równie piękna, co niebezpieczna. Uprawiana w domach i ogrodach – wszędzie równie szkodliwa dla kotów. Już kilka zjedzonych liści jest w stanie całkowicie sparaliżować system nerwowy zwierzęcia.

azaliaŹródło: www.pinterest.com

Lilia (Lilium)

Wygląda niewinnie, jednak to tylko pozory. Koty są najprawdopodobniej jedynymi zwierzętami, których układ pokarmowy tak źle toleruje lilie – zjedzenie kwiatu bywa dla czworonogów zgubne w skutkach.

LilieŹródło: www.fabiovisentin.com

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Powszechnie znany jako roślina pochłaniająca toksyny. Wysoka zawartość szkodliwych substancji jest szczególnie zgubna dla kotów, które posmakowanie kwiatu mogą przypłacić ciężkim zatruciem.

Donica Elho Milano DiamondŹródło: www.terraform.pl

Konwalia (Convallaria)

Symbol delikatności i niewinności, który może być przyczyną nieszczęścia – nie tylko dla kotów i innych zwierząt, ale również dla ludzi. Zjedzenie tego pięknego kwiatu może skończyć się tragicznie.

konwaliaŹródło: www.kwietnik.com.pl

Kwiaty sztuczne

Przyczyną zatrucia kwiatami sztucznymi są zawarte w nich barwniki i związki chemiczne. Kwiaty wykonane bez przestrzegania norm jakości mogą być szkodliwe dla wszystkich: zwierząt i ludzi – szczególnie maluchów.

sztuczne kwiatyŹródło: www.kochamykwiaty.com

Dla kotów szkodliwe mogą okazać się również inne kwiaty, spośród których wiele hodujemy w przydomowych ogrodach lub do ich uprawy wybieramy donice. Nie należy rezygnować z ich piękna – wystarczy jedynie dbać o to, by pupil nigdy nie próbował się nimi posilać.

  • Hydragea sp. -–hortensja
  • Narcissus sp. – narcyz
  • Hedera helix sp. – bluszcz pospolity
  • Kwiaty cebulkowe takie jak tulipan, hiacynt, irys
  • Lupinus sp. – łubin
  • Primula – pierwiosnek
  • Prunus sp. – wiśniowate (wiele odmian, m.in. dzika wiśnia, morela,   brzoskwinia…)
  • Wisteria sp. – słodlin, glicyna, wisteria
  • Datura sp. – bieluń

SpathiphyllumŹródło: www.universalfloral.com

Dodaj komentarz