„Ten dom” to idealne miejsce do życia!

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Blisko natury, w otoczeniu ekologicznych materiałów, z wykorzystaniem energii odnawialnej, a na dodatek… stylowo – oto „Ten dom”, do którego chce się wracać.

Studio architektoniczne z Melbourne stworzyło projekt domu, który ma być odpowiedzią na problem postępującej urbanizacji.

Oko na eko

W Melbourne działa biuro architektoniczne, które stworzyło projekt domu, będącego odpowiedzią na degradującą środowisko urbanizację. Zespół Austin Maynard Architects wymyślili  plan w możliwie najbardziej oczywisty sposób – „Ten dom” ma przeszklone ściany, jest wyposażony w panele słoneczne, a przede wszystkim zbudowany jest z ekologicznych materiałów. Eleganckie moduły mieszkalne sprawiają, że to coś więcej niż tylko odpowiedź na potrzebę ochrony środowiska – to również wyjątkowo przyjazne miejsce do życia, które po prostu cieszy oczy.

That house ekodom 12

Oswoić postęp

Według autorów projektu, innowacyjny sposób tworzenia domów ma w przyszłości rozwiązać podstawowe problemy, z jakimi zmaga się współczesne miasto. Mieszkańcy odległej Australii często budują „na pokaz”, czego efektem są wielkie budynki i równie ogromne, niewykorzystane powierzchnie wewnątrz nich. Populacja stale rośnie, nowe domy powstają często na dzikich terenach, jednak są od nich solidnie izolowane – rosnąca odległość od centrum wymusza używanie kolejnych samochodów, a to w oczywisty sposób przekłada się na pogorszenie stanu środowiska naturalnego, jak i warunków życia człowieka.

That house ekodom 11

Życie w symbiozie

Innowacyjny, proekologiczny projekt ma wykorzystywać energię odnawialną. Naturalnie ogrzewane wnętrza, zbiornik deszczówki oraz wkomponowanie bryły budynku w teren ma sprawić, że mieszkańcy znajdą się bliżej natury. To również szansa na pełne wykorzystanie warunków topograficznych. Układ pomieszczeń odpowiada potrzebom mieszkańców – pokoje są co prawda mniejsze niż przeciętne pomieszczenia w Australii, ale dają szansę na prywatność i kontemplowanie natury, która jest przecież tak blisko.

That house ekodom 10

Inspirowani, co powiecie na takie projekty domów? Czy sprawdzą się w polskich warunkach? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach:

źródło: Designboom

 


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz