Tak rozrasta się High Line

Tak rozrasta się High Line

10 października 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Centrum Nowego Jorku, bujna zieleń i… torowisko? Te trzy, pozornie różne składniki tworzą harmonijną całość w parku High Line, który właśnie powiększył swój obszar.

high lineŹródło: www.architizer.com

21 września tego roku otwarto trzecią sekcje niezwykłego parku High Line. Wizja zakładająca zachowanie obiektu dla przestrzeni publicznej właśnie ujrzała światło dzienne.

high lineŹródło: www.architizer.com

Stowarzyszenie Przyjaciół High Line może już oficjalnie świętować – udało im się doprowadzić do tego, ze dawna linia kolejowa została przywrócona do użytku publicznego. Niezwykłość projektu wynika nie tylko z wartości historycznej obiektu, ale również z jego niezwykłych walorów architektonicznych.

high lineŹródło: www.worldlandscapearchitect.com

O High Line pisaliśmy już rok temu – już wtedy obiekt był chlubą całego Nowego Jorku, popularnym miejscem spotkań, spacerów i kontaktu z naturą w zatłoczonym mieście. Od tego momentu park rozrósł się jeszcze bardziej.

high lineŹródło: www.architecturaldigest.com

Na terenie byłego torowiska nie zabrakło znanych elementów: funkcjonalna mała architektura o intrygujących formach, zachwycające punkty widokowe, kręte ścieżki, wijące się pośród bujnej zieleni – tego nie mogło zabraknąć. Za sprawą konsultacji społecznych, w nowej części parku znalazły się również udogodnienia dla dzieci: kreatywna zabawa i możliwość przedzierania się przez trawy i krzewy to nie lada atrakcja dla najmłodszych mieszkańców miasta. Już w przyszłym roku w High Line mają znaleźć się ponadto rzeźby autorstwa Adriána Villara Rojasa.

high lineŹródło: www.architecturaldigest.com

Wyjątkowość parku wynika również z jego roli społecznej: to cenione miejsce spotkań, ale również podstawa dla rozwoju okolicznego przemysłu. Wokół niego powstało wiele prywatnych inwestycji, co przyczyniło się do przyspieszenia rozwoju gospodarczego całej dzielnicy.

high lineŹródło: www.worldlandscapearchitect.com

Poznajcie całą historię High Line:

1934

High Line to część prężnie działającej linii kolejowej. Jest tak zaprojektowany, by swobodnie przemykać między budynkami. Podróżujące nim składy przewożą towary z i na Manhattan.

1980

Po dekadach prężnego rozwoju transportu kolejowego, nadchodzi schyłek epoki przemysłowej. High Line opuszcza ostatni pociąg.

1999

Joshua David i Robert Hammond zakładają stowarzyszenie Friends of the High Line (Przyjaciele High Line), którego celem jest zachowanie trasy i przywrócenie jej dla społeczeństwa.

2002-2003

Ruszają prace nad zaplanowaniem i przekształceniem High Line dla celów publicznych. Badania przeprowadzone przez Friends of the High Line dowodzą, że projekt jest ekonomicznie zasadny.

Marzec-wrzesień 2004

Friends of the High Line i władze Nowego Jorku rozpoczynają selekcję projektów zagospodarowania dawnej trasy kolejowej.

2005

Władze miasta przyjmują prawa własnościowe do trasy od zarządu kolei w listopadzie 2005 roku.

9 czerwca 2009

Sekcja pierwsza (Gansevoort Street do West 20th Street) zostaje oficjalnie otwarta.

8 czerwca 2011

Sekcja druga (West 20th Street do West 30th Street) zostaje oficjalnie otwarta.

Kwiecień-wrzesień 2012

Komisja Planowania Przestrzennego Nowego Jorku zatwierdza pomysł rozszerzenia parku aż do węzła kolejowego.

21 września 2014

Trzecia, a zarazem najbardziej wysunięta na północ część parku, zostaje otwarta. Stowarzyszenie Friends of the High Line świętuje 15-lecie udanej pracy na dawnej linii kolejowej.

high lineŹródło: www.architecturaldigest.com

 

« »

Dodaj komentarz