Sztuka wielkanocnego dekorowania miast, czyli Jaja w Kórniku

wielkanocne dekoracje miejskie wieże kwiatowe terra group (13)
Na kórnickim rynku, pod nieco przewrotną nazwą „Jaja w Kórniku” odbywa się wystawa plenerowa inspirowana Wielkanocą. Wielkie pisanki z kolekcji TerraEaster posłużyły tu za artystyczne płótno dla twórców, którzy uwiecznili na ich powierzchni kolorowe wzory. Nieco abstrakcji, nutka regionalnych klimatów, wiosenny klimat i pierwsze kwiaty w kwietnikach to gotowa recepta na udane wydarzenie.

13 pomysłów na pisankę

Chcąc nawiązać do wielkanocnej tradycji zdobienia pisanek i dzielenia się z nimi, burmistrz Kórnika, Jerzy Lechnerowski oraz prezes WODKOMu Włodzimierz Matuszak, podjęli decyzję o organizacji wyjątkowej wystawy plenerowej. Przy współpracy z artystami z galerii Perlegal powstała kolekcja 13 zdobionych jaj XXL – każde z nich jest wyjątkowe i przedstawia inną technikę.

wielkanocne dekoracje miejskie wieże kwiatowe terra group (12)

Kórnik | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Zamiast płótna

Sukces wystawy tkwi w ciekawym pomyśle, zręczności i wyobraźni artystów, a także odpowiednim wykorzystaniu miejskich dekoracji. Pisanki XXL z kolekcji TerraEaster wykonane są z fiberglassu – twardego, ale lekkiego tworzywa o gładkiej fakturze, która umożliwia swobodne operowanie pędzlami lub flamastrami (i każdym innym narzędziem, jakie tylko przyjdzie do głowy!). Po zamocowaniu dekoracji na specjalnych stelażach, udało się stworzyć harmonijny szereg, który w ciekawy sposób uzupełnia przestrzeń rynku.

wielkanocne dekoracje miejskie wieże kwiatowe terra group (11)

Kórnik | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kruk, geometria i baśń

Wydawać by się mogło, że w tematyce wielkanocnych dekoracji nie sposób odkryć już nic nowego. To tylko pozory, bowiem artyści zaproszeni do przedsięwzięcia zdołali przekształcić miejskie pisanki w niezwykłe przejawy ludzkiej wyobraźni, nieraz inspirowane pięknem lokalnych zabytków i krajobrazów. Na prezentowanych na kórnickim rynku dekoracjach-pracach dostrzec można więc między innymi: nowoczesne jajo z kodami QR, umożliwiające podróż w wirtualny świat (praca Piotra Mastalerza), jest również pisanka z geometrycznymi elementami (praca Beaty Pflanz). Na powierzchni rynku nie zabrakło jaj z motywami baśniowymi (praca Tomasza Akusza), a także regionalnymi, w tym otoczonego mgiełką tajemnicy wizerunku czarnego kura z legendy o Białej Damie (praca Sylwii Grabarczyk). Odwiedzający wielkanocną wystawę mogą również oglądać pisanki nawiązujące do lokalnego herbu i wiele, wiele innych atrakcyjnych prac.

wielkanocne dekoracje miejskie wieże kwiatowe terra group (10)

Kórnik | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Kropka nad i, czyli bratki w kwietnikach

Kolorytu wystawie dodają pierwsze wiosenne kwiaty, które nasadzono w kwietnikach. Obecność kolorowych bratków w pierwszych tygodniach po zimie to nie lada gratka, a dla całego otoczenia: cenny element wyróżniający. Barwne rośliny w wieżach kwiatowych będą zdobić centrum Kórnika jeszcze przez jakiś czas, by z nastaniem najcieplejszych miesięcy ustąpić miejsca surfinii, pelargonii i innym „letnim” okazom, które już od wielu sezonów, z powodzeniem zdobią serce miasta.

wielkanocne dekoracje miejskie wieże kwiatowe terra group (10)

Kórnik | źródło: www.wiezekwiatowe.pl

Szczegóły na temat wystawy:

 „Jaja w Kórniku” – wystawa plenerowa

Jaja Zdobili:

Tomasz Akusz
Sławomir Animucki
Adam Gillert
Sylwia Grabarczyk
Jarosław Janas
Piotr Mastalerz
Beata Pflanz

zobacz więcej zdjęć przedstawiających wielkanocne dekoracje miejskie w Kórniku: