Sztuka w prezencie dla mieszkańców

9 listopada 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Naręcza kwiatów, soczyste owoce i atrakcyjne zabawki. Całość opakowana w intrygującą formę, która ożywia przestrzeń… a to wszystko Gratis! Poznajcie szczegóły projektu „3D Gratis”.

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-4Źródło: www.livegreenblog.com

Narcélio Grud to artysta ulicy z Brazylii, którego instalacje zawsze mają silny, społeczny wydźwięk. Jego najsłynniejszy projekt zatytułowany „3D Gratis” zachwyca prostotą, a jednocześnie jest nośnikiem konkretnego przekazu „od ludzi do ludzi”. Na czym polega niezwykłość projektu?

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-1Źródło: www.livegreenblog.com

Instalacja składa się z sześciu dużych, otwartych pojemników, których kształt układa się w napis GRATIS. Wewnątrz przechodnie mogli znaleźć najróżniejsze przedmioty – od zabawek, poprzez owoce, aż do kwiatów. Obecność drobiazgów wewnątrz napisu nie miała jedynie roli estetycznej – każdy, kto tylko chciał, mógł zabrać je ze sobą zupełnie ‘gratis’.

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-6Źródło: www.livegreenblog.com

Napisy zostały rozlokowane w brazylijskich miastach, gdzie spotkały się z niemałym zainteresowaniem ze strony przechodniów. Poniższy materiał video pokazuje, jak różne emocje towarzyszyło instalacji, zaobserwowaliśmy zdumienie, radość, ale również… zupełną obojętność.

 Za pośrednictwem tych samych liter artysta chciał również podarować mieszkańcom brazylijskich miast inny miły prezent. W instalacji zamontowanej na ogrodzeniu miejskiego parku w Fortaleza znalazły się piękne czerwone róże, które skutecznie poprawiły nastrój mieszkańcom, sprawiając że całe miasto stało się (choć przez chwilę) nieco bardziej przyjazne. To najlepszy dowód na to, jak bardzo kwiatowe kompozycje są w stanie ożywić szarość ulic miast na całym świecie!

Miejska instalacja „3D Gratis” Narcélio Grud zachęca przechodniów do angażowania się sprawy swojego najbliższego otoczenia i uwalnia pokłady pozytywnej energii – bo któż nie chciałby zostać obdarowany kwiatami podczas spaceru?

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-2Źródło: www.livegreenblog.com

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-4Źródło: www.livegreenblog.com

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-8Źródło: www.livegreenblog.com

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-1Źródło: www.livegreenblog.com

narcelio-grud-gratis-miejskie-instalacje-5Źródło: www.livegreenblog.com

Zapisz