Sztuka na bruku

Sztuka na bruku


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Często podążamy tą samą trasą, zdaje nam się, że dobrze ją znamy. Na tyle dobrze, że nie zastanawiamy się, co dzieje się wokół. Coś omijamy, na kogoś wpadamy, w zamyśleniu nie zwracamy uwagi na to, co dzieje się w mieście.

Jednak jedną rzecz robimy odruchowo, bez większego namysłu. Co 2-3 sekundy patrzymy pod nogi. Fakt ten jest ogromnym wyzwaniem nie tylko dla designerów projektujących miejskie przestrzenie, ale także dla producentów kostki brukowej.

Wzory i kolory, jakie rozpościerają się pod stopami nie tylko skupiają uwagę turystów, zachęcając do pamiątkowych fotografii. Oprócz wzbogacenia krajobrazu, stanowią one równocześnie pomnik bogactwa historii i kultury społeczeństwa.

Praktycznym wyrazem takiego działania jest zwycięski projekt nawierzchni autorstwa polskiego designera Jerzego Dobrzańskiego przygotowany w hołdzie rdzennym mieszkańcom Ameryki Północnej. Na nowojorskim Manhattanie, w miejscu gdzie odkryto ślady osadnictwa Indian, pojawi się wkrótce chodnik inspirowany ich sztuką.

Projekt nawierzchni brukowej oparty na motywach ornamentyki Indian wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej (fot. Libet)

Jeszcze niedawno kostka brukowa nie była tematem dla designera. Dziś – zachęcony przez firmę Libet – Jerzy Dobrzański i studenci Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pracują nad nowymi koncepcjami rozumienia nawierzchni.

(fot. Libet)

(fot. Libet)

Źródło: https://www.architekcikrajobrazu.info/

Dodaj komentarz