Szklarenka i donica – zgrany duet!

Szklarenka i donica – zgrany duet!

Miesięcznik „Twój Ogrodnik” krok po kroku pokazuje, jak zastosować szklarenki i warzywniki Make it Home. Załóż z nami swój mały ogródek – to proste!

Alicja Grabowska, redaktor naczelna „Twojego Ogrodnika”: Szklarenkę wiosną, a nawet wcześniej, bo na przedwiośniu, można wykorzystać do przygotowania rozsady, na przykład sałaty czy pomidorów. Tackę szklarenki wypełniasz ziemią, którą wyrównujesz i ubijasz, podłoże ma być równe, gładkie, bez grudek.

Następny krok to siew. Nigdy nie siej prosto z torebki, bo wysiejesz za dużo (to tak jak z przyprawami prosto z torebki: najpierw nie chcą lecieć, a potem masz czarny od pieprzu rosół). Lepiej wysypać nasiona na dłoń i poprószyć nimi podłoże, jak kanapkę solą. Następnie nakryj nasiona cienką warstwą podłoża lub piasku.

Teraz czas na podlanie: najlepiej wysiewy podlewać od dołu, podsiąkowo, poprzez zanurzenie w większym pojemniku z wodą. Możesz polać podłoże z góry wodą z konewki, ale jest to ryzykowne, gdyż w ten sposób mogą powstać zagłębienia, w których będą gromadziły się nasiona i woda, przez co wysiewy nie wzejdą równo.

Po podlaniu na szklarenkę nałóż pokrywkę i postaw w jasnym miejscu, najlepiej na południowym lub zachodnim parapecie. Codziennie sprawdzaj, czy podłoże jest lekko wilgotne. Gdy pojawią się siewki, możesz zdjąć pokrywkę – jej główne zadanie to ochrona wschodzących wysiewów przed nadmiernym parowaniem.

Zanim przeniesiesz młode warzywa do warzywnika, powinno się je przepikować, a więc przesadzić do pojemników i poczekać, aż trochę podrosną. W szklarence nasiona, a potem siewki są ciasno stłoczone i nie mają na dłuższą metę warunków do wzrostu, dlatego trzeba je rozsadzić, tak, aby każda siewka miała teraz miejsce tylko dla siebie. Przy rozsadzaniu nigdy nie chwytaj siewek za łodyżkę, zawsze za liście. Przepikować rozsadę możesz, gdy siewki mają już liście właściwe (pierwsze „listki”, które pojawią się po wzejściu siewek to tzw. liścienie, musisz poczekać, aż pojawią się prawdziwe liście).

Make it Home

Pomysł na sklep Make It Home zrodził się w naszych głowach, gdy zastanawialiśmy się, jak zaszczepić wśród ludzi miłość do designu. Od pomysłów na niebanalne wnętrza aż do ogrodowych inspiracji – niekończąca się skarbnica oryginalnych inspiracji stoi przed Tobą otworem!

Dodaj komentarz