1

Szczupak na zielono, czyli wielka pisanka na rybnickim rynku

Mierzy aż dwa metry, jest soczyście zielona, a na jej powierzchni widnieje charakterystyczny herb ze szczupakiem – oto wielka pisanka, jaka zdobi serce Rybnika. Zbliżająca się Wielkanoc to świetna okazja do tego, by odwiedzić miasto, zrobić pamiątkowe zdjęcie z gigantem, a jednocześnie wziąć udział w tradycyjnym jarmarku. Odwiedźmy zatem Rybnik:

Źródło: www.terra-pl.eu

To już wiosna

… zatem czas na stosowne dekoracje miejskie! Poza klasycznymi kwiatowymi kompozycjami z bratków, stokrotek czy żonkili, do naszych przestrzeni publicznych trafiają również sezonowe elementy w skali XXL. Na polskich ulicach coraz więcej jest wielkich zajęcy wielkanocnych, a także tych najbardziej lubianych: kolorowych pisanek.

Źródło: www.terra-pl.eu

Wielkanocny gigant

Przestrzeń publiczna jest odbiciem domowego miru w skali XXL – nie może w niej zabraknąć typowych elementów: zimą są to kolorowe choinki, a wiosną: wielkanocne dekoracje. Wszystkie z nich muszą jednak odpowiadać skali zabudowy miejskiej, by nie „utonąć” na jej tle. Właśnie takie ozdoby wielkanocne trafiły do Rybnika, gdzie uświetniły tradycyjny świąteczny jarmark.

Źródło: www.terra-pl.eu

Szczupak na zielono

Pisanki są ozdabiane regionalnymi wzorami. Poza pięknymi kraszankami niekiedy trafiają się również te, które odwołują się do nieco bardziej ogólnych symboli. Gigantyczne jajo z Rybnika nie jest wyjątkiem! Na jego powierzchni, w otoczeniu wiosennych kwiatów znalazł się bowiem szczupak – herbowy symbol miasta. Wizerunek charakterystyczny dla okolicy naniesiony na powierzchnię pisanek zdobi już wiele polskich miast: w Nowej soli są to okoliczne zabytki, a w Ząbkowicach Śląskich – potwór Frankensteina jako nawiązanie do lokalnej legendy. Po zabezpieczeniu malunku specjalnym lakierem, pisanka zyskuje piękny połysk, a także odporność na czynniki atmosferyczne – farba nie ściera się ani nie płowieje przez lata!

Źródło: www.terra-pl.eu

Nie musisz obchodzić się jak z jajkiem

Delikatność i kruchość – to podstawowe cechy klasycznej pisanki, które jednak nie są pożądane w przypadku rozwiązań dedykowanych przestrzeni publicznej. Jak zastąpić te wady, by jednocześnie nie tracić wyjątkowej symboliki i kształtu tradycyjnych ozdób? W przypadku wielkanocnych dekoracji z kolekcji TerraEaster z pomocą przyszły nowoczesne technologie, które już od dekad sprawdzają się w rozmaitych zastosowaniach. Wielkie pisanki wykonano z fiberglassu – wyjątkowo solidnego materiału, który charakteryzuje niska masa własna. Dzięki temu dekoracje są odporne na wszelkie akty wandalizmu, a po zamocowaniu ich do podłoża za pomocą specjalnych kotew, nigdy nie znikną z miejsca przeznaczenia w niepożądany sposób. To proste: po świętach Wielkiej Nocy wystarczy zdemontować pisanki i przechować je do następnego sezonu – to rozwiązanie na lata!