Szczupak na zielono, czyli wielka pisanka na rybnickim rynku

image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
Mierzy aż dwa metry, jest soczyście zielona, a na jej powierzchni widnieje charakterystyczny herb ze szczupakiem – oto wielka pisanka, jaka zdobi serce Rybnika. Zbliżająca się Wielkanoc to świetna okazja do tego, by odwiedzić miasto, zrobić pamiątkowe zdjęcie z gigantem, a jednocześnie wziąć udział w tradycyjnym jarmarku. Odwiedźmy zatem Rybnik:

rybnik terrachristmas wielknocne dekoracje jajko 3Źródło: www.terra-pl.eu

To już wiosna

… zatem czas na stosowne dekoracje miejskie! Poza klasycznymi kwiatowymi kompozycjami z bratków, stokrotek czy żonkili, do naszych przestrzeni publicznych trafiają również sezonowe elementy w skali XXL. Na polskich ulicach coraz więcej jest wielkich zajęcy wielkanocnych, a także tych najbardziej lubianych: kolorowych pisanek.

rybnik terrachristmas wielknocne dekoracje jajko 4Źródło: www.terra-pl.eu

Wielkanocny gigant

Przestrzeń publiczna jest odbiciem domowego miru w skali XXL – nie może w niej zabraknąć typowych elementów: zimą są to kolorowe choinki, a wiosną: wielkanocne dekoracje. Wszystkie z nich muszą jednak odpowiadać skali zabudowy miejskiej, by nie „utonąć” na jej tle. Właśnie takie ozdoby wielkanocne trafiły do Rybnika, gdzie uświetniły tradycyjny świąteczny jarmark.

rybnik terrachristmas wielknocne dekoracje jajko 2Źródło: www.terra-pl.eu

Szczupak na zielono

Pisanki są ozdabiane regionalnymi wzorami. Poza pięknymi kraszankami niekiedy trafiają się również te, które odwołują się do nieco bardziej ogólnych symboli. Gigantyczne jajo z Rybnika nie jest wyjątkiem! Na jego powierzchni, w otoczeniu wiosennych kwiatów znalazł się bowiem szczupak – herbowy symbol miasta. Wizerunek charakterystyczny dla okolicy naniesiony na powierzchnię pisanek zdobi już wiele polskich miast: w Nowej soli są to okoliczne zabytki, a w Ząbkowicach Śląskich – potwór Frankensteina jako nawiązanie do lokalnej legendy. Po zabezpieczeniu malunku specjalnym lakierem, pisanka zyskuje piękny połysk, a także odporność na czynniki atmosferyczne – farba nie ściera się ani nie płowieje przez lata!

rybnik terrachristmas wielknocne dekoracje jajko 1Źródło: www.terra-pl.eu

Nie musisz obchodzić się jak z jajkiem

Delikatność i kruchość – to podstawowe cechy klasycznej pisanki, które jednak nie są pożądane w przypadku rozwiązań dedykowanych przestrzeni publicznej. Jak zastąpić te wady, by jednocześnie nie tracić wyjątkowej symboliki i kształtu tradycyjnych ozdób? W przypadku wielkanocnych dekoracji z kolekcji TerraEaster z pomocą przyszły nowoczesne technologie, które już od dekad sprawdzają się w rozmaitych zastosowaniach. Wielkie pisanki wykonano z fiberglassu – wyjątkowo solidnego materiału, który charakteryzuje niska masa własna. Dzięki temu dekoracje są odporne na wszelkie akty wandalizmu, a po zamocowaniu ich do podłoża za pomocą specjalnych kotew, nigdy nie znikną z miejsca przeznaczenia w niepożądany sposób. To proste: po świętach Wielkiej Nocy wystarczy zdemontować pisanki i przechować je do następnego sezonu – to rozwiązanie na lata!


Cześć!
Nie Przegap! Dołącz do Naszego Newslettera!
Otrzymuj informacje o nowościach, specjalnych promocjach i inspirujących treściach. Wprowadź swój e-mail i bądź z nami na bieżąco!
Kamila Pieślak i zespół Terra Group [sibwp_form id=2]

Dodaj komentarz