Szczecińska rewolucja

Szczecińska rewolucja

Szerokie chodniki, bezpieczne skrzyżowania, eleganckie meble miejskie i dużo zieleni – oto plan przebudowy ulic osiedla Śródmieście Zachód. Szczecin staje się przyjazny mieszkańcom!

rewitalizacja szczecina (2)Źródło: www.bryla.pl

Osiedle Śródmieście Zachód w Szczecinie niczym nie wyróżnia się spośród podobnych kompleksów mieszkaniowych, a to oznacza jedno: nie jest szczególnie przyjazne lokatorom. Radni osiedla dostrzegli ten problem i nie czekając na odgórne decyzje, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Przy wsparciu architektów zaprojektowali i przedstawili plan nowej zabudowy, który obejmuje szereg ciekawych udogodnień:

rewitalizacja szczecina (4)Źródło: www.bryla.pl

Według założeń zmiany mają objąć ulice Królowej Jadwigi, Małkowskiego, Bogusława,  Ściegiennego oraz Bohaterów Getta Warszawskiego. Najważniejszym celem przebudowy jest poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców, co ma zagwarantować stworzenie tu strefę tempo 30, takiej samej jak w Katowicach. Ponadto zmieni się organizacja ruchu kołowego: na wszystkich ulicach będzie obowiązywać ruch jednokierunkowy, a ilość miejsc parkingowych zostanie zredukowana do 453 – jednak nie powinno to uderzyć w interesy kierowców: jak zaznaczają pomysłodawcy akcji, wiele miejsc postojowych i tak nie jest użytkowanych.

rewitalizacja szczecina (3)Źródło: www.bryla.pl

W trosce o estetykę przestrzeni i komfort życia lokatorów, pojaw się też nowa zieleń miejska, mała architektura ( w tym ławki i uliczne zdroje) oraz odnowione zostaną nawierzchnie. Planowane są również nasadzenia w gruncie, w przyszłości na osiedlu Śródmieście Zachód pojawią się klony i graby, drzewa znane z tego, że doskonale radzą sobie w zurbanizowanym środowisku.

rewitalizacja szczecina (1)Źródło: www.bryla.pl

Brzmi pięknie? Oczywiście. Problemem są jednak pieniądze – zmiana organizacji ruchu, przebudowa parkingów, nowa zieleń miejska i ławki to niemały wydatek, który prawdopodobnie przerośnie zarezerwowane na ten cel 9,5 mln zł. Kolejne spotkania z władzami miasta i osiedla już niebawem – mamy nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis gwarantujący poprawę warunków życia mieszkańców. Wystarczy spojrzeć na podobne rozwiązania wprowadzone już w Łodzi, by móc uznać, że warto jest inwestować w kreowanie przyjaznych przestrzeni.

Trzymamy kciuki za powodzenie inwestycji i czekamy na kolejne!

Dodaj komentarz