Świet(l)ne torowisko

3 września 2013
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Sygnalizacja świetlna na ulicach uratowała już niejedno życie. Aż chciałoby się zapytać, dlaczego w podobny sposób nie znakuje się tramwajowych torowisk. No cóż, może za wyjątkiem Katowic.

świecące torowiskaŹródło: www.bryla.pl

W Katowicach trudno sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie bez tramwajów. Jest ich na tyle wiele, że są coraz większą konkurencją dla prywatnych samochodów. Stosunkowo tańsze, szybkie, a od niedawna również bardziej ekologiczne – jakiś czas temu pisaliśmy o trawnikach, które wysiewa się na torowiskach.

świecące torowiskaŹródło: www.katowice.gazeta.pl

Jest i druga strona medalu – tak znaczny ruch to również duże zagrożenie dla wciąż zabieganych mieszkańców. Dla uniknięcia wypadków, zdecydowano się zainstalować specjalną poziomą sygnalizację w miejscach o największym natężeniu ruchu pieszych.

świecące torowiskaŹródło: www.katowice.gazeta.pl

Lampy LED-owe zamontowano na poziomie torowiska, gdy przejście jest bezpieczne, świecą się na zielony kolor, a barwa czerwona oznacza zbliżający się szybko pojazd. Rozwiązanie proste i skuteczne, bardzo zbliżone do sygnalizacji drogowej.

świecące torowiskaŹródło: www.bryla.pl

Obecnie poziome lampy znajdują się na torowisku pomiędzy Teatrem Śląskim a ulicą Moniuszki oraz na ulicy św. Jana, którą przekształcono w deptak.

świecące torowiskaŹródło: www.metromsn.gazeta.pl

W Katowicach jest nie tylko bezpieczniej, ale i bardziej kolorowo. Płynnie przechodzące barwy poziomych lamp tworzą ciekawy efekt na tle pogrążonego w nocy miasta. Jest na co patrzeć!

świecące torowiskaŹródło: www.metromsn.gazeta.pl

świecące torowiskaŹródło: www.mm.katowice.gazeta.pl

 

 

 

Dodaj komentarz