Świecąca trasa rowerowa już jest!  

28 września 2016
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Jest błękitna, połyskująca i… jedyna taka w Polsce! Oto ścieżka rowerowa, która po zmroku jarzy się bajecznym wręcz światłem – poznajmy szczegóły:

swiecaca-sciezka-rowerowa-2Źródło: www.gazetaolsztynska.pl

W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie, powstała niedawno wyjątkowa trasa dla rowerów. Za dnia nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza niebieskim kolorem nawierzchni, jednak po zmroku staje się naprawdę spektakularna. Jarzy się delikatnym, błękitnym światłem, które poprawia widoczność ścieżki, ale nie możemy jej odmówić również walorów estetycznych.

swiecaca-sciezka-rowerowa-1Źródło: www.gazetaolsztynska.pl

Wszystko za sprawą tak zwanych luminoforów – substancji, które wtopiono w nawierzchnię ścieżki na etapie budowy. Za ich sprawą energia słoneczna nagromadzona za dnia, wieczorem zostaje przekształcona na światło. Materiał jest w stanie „oddawać” energię nawet przez 10 godzin, co w zupełności wystarcza w polskich warunkach. Błękitny kolor nawierzchni został wybrany ze względu na bliskość jeziora, w celu zachowania spójności z okolicznym krajobrazem.

Co ciekawe, luminofory nie są wspierane żadną dodatkową technologią. Ścieżka nie jest oświetlana latarniami ani innymi punktami świetlnymi, co daje oszczędności finansowe.

swiecaca-sciezka-rowerowa-1Źródło: www.noizz.pl

Podobne rozwiązania są już z powodzeniem stosowane w Holandii – kraju, gdzie rowery stanowią najważniejszy sposób komunikacji. Czy świecące ścieżki dla „dwóch kółek” przyjmą się równie dobrze w Polsce? Czekamy na Wasze opinie:

swiecaca-sciezka-rowerowa-3Źródło: www.biznes.onet.pl

 

Zapisz