Stwórz ogród dla pszczół

Stwórz ogród dla pszczół

20 sierpnia 2014


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Pszczoły giną. Nie do końca wiadomo dlaczego, jednak wiemy, że bez nimi również nasz los jest przesądzony. Naszym obowiązkiem jest więc zapewnić im przetrwanie. Jak to zrobić?

rośliny miododajneŹródło: www.pl.wikipedia.org

Ogród składający się ze schludnego trawnika z altanką niewątpliwie ma walor estetyczny, daje miejsce do leniwego relaksu w letnie popołudnie i pozwala wyciszyć się. Kilka prostych kroków pozwoli przemienić go w kolorowe oazę natury, którą pokochają zarówno ludzie, jak i pożyteczne owady.

rośliny miododajneŹródło: www.e-ogrody.pl

Jak stworzyć ogród atrakcyjny dla pszczół?

A pszczoły wymagają od nas przecież tak wiele: wystarczy zasadzić kilka konkretnych gatunków kwiatów, a podczas pielęgnacji ogrodu unikać sztucznych środków chemicznych. Co ważne, tworząc ostoję dla owadów, można jednocześnie stworzyć bajecznie kolorowy ogród, który będzie cieszył oczy przez cały sezon.

rośliny miododajneŹródło: www.rosliny.urzadzamy.pl

rośliny miododajneŹródło: www.indervilla.com

To same korzyści dla każdej stron!

Jesienią wiosną warto zasadzić śnieżyczki, sasanki lub krokusy, które wiosną jako pierwsze pojawią się w naszych ogrodach. Zapewnimy tym samym owadom doskonały start w nowy sezon, a sobie piękną dekorację ogrodu.

rośliny miododajneŹródło: www.galeria.swiatkwiatow.pl

Miododajne rośliny o każdej porze roku

Nieco później dobrze jest zaprosić do swojego ogrodu cynie, kosmosy, fiołki wonne lub łubin. To jedne z najpiękniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych w uprawie roślin. Część z nich można uprawiać w donicach, jednak równie dobrze prezentują się tworząc bajeczne rabaty.

rośliny miododajneŹródło: www.jezzyk.flog.pl

Dla miłośników naturalnych dekoracji i kolorowych ogrodów polecamy również – astry, dalie, wrzosy, które dodatkowo dają naszym pożytecznym owadzim sąsiadom szansę na przetrwanie aż do jesieni.

rośliny miododajneŹródło: www.pl.wikipedia.org

rośliny miododajneŹródło: www.swiatkwiatow.pl

Harmonijna współpraca jest łatwa!

Jeśli obawiacie się ataków ze strony pszczół, pamiętajcie, że do harmonijnego współistnienia wystarczy po prostu dać sobie nieco swobody i nie zakłócać swojej przestrzeni.

rośliny miododajneŹródło: www.zawirowania2010.blog.onet.pl

Wymieniliśmy kilka roślin miododajnych o walorach dekoracyjnych, które długo kwitną, a co najważniejsze: pozwalają pszczołom funkcjonować. Mamy nadzieję, że kilka z nich znajdzie się również w Waszych ogrodach lub na balkonowych rabatkach. Warto dołożyć swój wkład w ratowanie tych niezwykle pożytecznych owadów – pamiętajcie, że bez nich ludzie praktycznie nie mają szans na przeżycie…

« »

1 komentarz do wpisu “Stwórz ogród dla pszczół”

  1. Bardzo się cieszę, że zauważyliście problem coraz mniejszej liczby pszczół w naszych ogrodach i wskazujecie drogę jak o nie zadbać, bo przecież pszczoły są bardzo potrzebne. Warto, a nawet trzeba o nie dbać, bo to dzięki nim drzewa, krzewy i kwiaty się tak wspaniale rozwijają.

Dodaj komentarz