Streetwaves – weekendowa akcja miejska

Streetwaves – weekendowa akcja miejska


image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł

Już za chwilę, a dokładnie 2-3 czerwca, w Gdańsku odbędzie się Streetwaves – weekendowa akcja miejska, która od pięciu lat z sukcesem wyprowadza działania artystyczne z klubów i galerii w przestrzeń gdańskich dzielnic.

Celem  Streetwaves jest poszukiwanie miejsc do tej pory nieodkrytych dla sztuki i działań kulturalnych, miejsc często zapomnianych nawet przez samych mieszkańców. Poprzez akcję Instytut Kultury Miejskiej chce pokazać inny potencjał Gdańska. Miejsca znajdujące się na marginesie turystycznych wycieczek, stanowiące jednocześnie najbliższe otoczenie większości z nas. Poszukiwane są miejsca niezwykłe w dzielnicach-sypialniach, w zaniedbanych częściach miasta i osiedlach, o których wspomina się wyłącznie w kontekście planów rewitalizacji.

Streetwaves daje wspaniały pretekst do odwiedzenia tych miejsc i poznania ich mieszkańców, pokazania jednocześnie, że prawdziwa sztuka nie tylko broni się w każdych warunkach, ale też potrafi czerpać inspirację z nietypowego otoczenia. Co roku IKM organizuje ponad sto akcji artystycznych, a wśród nich koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania, wędrówki, performanse, spektakle, pikniki i szereg innych nietypowych ingerencji w przestrzeń miejską.

Streetwaves to również impreza przyjazna rowerzystom

Dwuślady i komunikacja miejska to najlepsze sposoby poruszania się między dzielnicami! Szereg praktycznych wskazówek odnośnie komunikacji znajdziecie na ulotkach organizatora. Pomocne okażą się też Punkty Informacji Streetwaves, które funkcjonować będą na Oruni, Biskupiej Górce i Żabiance. Na pewno nikt się nie zgubi i nikogo nic ciekawego nie ominie.

Co roku trasę artystycznych wędrówek przemierzają setki uczestników – grupy przyjaciół, wielopokoleniowe rodziny, rowerzyści, czy przyłączający się do zabawy przechodnie. Jak mówi organizator –  nie mamy grupy docelowej, zależy nam na każdym, kto łaknie dobrego towarzystwa, bo Streetwaves to przede wszystkim cudowna, familiarna atmosfera, której służą przypadkowe spotkania, dobrosąsiedzkie rozmowy i zabawa. Streetwaves wierzy, że życzliwość i otwartość są najlepszymi, najtańszymi i najbardziej dostępnymi metodami budowania fajnego miasta, w którym po prostu przyjemnie się żyje.

W programie ponad 80 wydarzeń: koncertów, instalacji, warsztatów, akcji artystycznych, pikników etc. Zagrają m.in. Paula i Karol, Old Time Radio, Hatifnats, NIWEA, Baaba, UL/KR.

Niezwykłą atmosferę Streetwaves docenił Aktivist, przyznając jej nagrodę dla „najlepszego polskigo eventu 2011 roku”.

Serdecznie zapraszamy na Streetwaves! Program oraz więcej informacji dostępnych na: streetwaves.pl

A tak było rok temu.

streetwaves

Streetwaves 2011, fot. Dominik Werner

streetwaves

Streetwaves 2011, fot. Dominik Werner

streetwaves

Streetwaves 2011, fot. Dominik Werner

streetwaves

Streetwaves 2011, fot. Dominik Werner

streetwaves

Streetwaves 2011, fot. Dominik Werner

Źródło i zdjęcia: https://streetwaves.pl/

Dodaj komentarz