Strach się bać, czyli najbardziej przerażające rośliny świata

Tagi: dziwne rośliny, halloween, muchołówka, straszne rośliny, 30 października 2017
image_pdfZapisz ten artykuł w formacie .pdfimage_printWydrukuj ten artykuł
„Przerażający wygląd” to pojęcie względne – jedni za niezbyt urodziwe uważają poczciwe goździki, inni zachwycają się ich urokiem. Z okazji zbliżającego się Halloween zapraszamy Was więc na subiektywny przegląd najstraszniejszych roślin:

Strąki wyżlinu (Antirrhinum majus)

…czyli poczciwa lwia paszcza w momencie, gdy pojawiają się jej kwiaty. Po tym, jak utracą znaną nam, piękną, kolorową formę, przeistaczają się w strąki o kształcie do złudzenia przypominając ludzką czaszkę. Nic dziwnego, że dawniej strąki były obowiązkowym składnikiem każdego magicznego eliksiru. Jest w tym ziarnko prawdy, bowiem są one silnie trujące.

wyżlin-2-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Źródło: www.gardenofeaden.blogspot.com

Krąpiel Chantriera (Tacca chantrieri André)

Kto się boi nietoperzy? Bez obaw, ten okaz nie wyssie Waszej krwi ani nie wplącze się we włosy. Oto krąpiel – roślina z południowo-wschodniej Azji, niekiedy spotykana w Polsce jako okaz do uprawy w doniczkach. Jej grafitowo-bordowy kolor i oryginalny kształt przypomina wypoczywającego nietoperza.

krąpiel-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis)

Przedziwna ośmiornica świata roślin. Zamiast rosnąć ku górze, welwiczja upodobała sobie rozrost pod ziemią i niekiedy dochodzi nawet do 30 metrów długości. Zamiłowanie do podziemi można tłumaczyć ekstremalnymi warunkami, w jakich występuje naturalnie: północna Namibia i południowa Angola nie są przecież najbardziej sprzyjającymi miejscami dla roślin.

Więcej o welwiczji przedziwnej przeczytasz tutaj: klik

welwiczja zwyczajna strach sie bać, czyli najstraszniejsze rośliny świata

Kolczakówka piekąca (Hydnellum peckii)

Brrr… Jeśli podczas spaceru dojrzycie coś, co przypomina zakrwawione organy wewnętrzne, nie znaczy to, że właśnie znaleźliście się na miejscu strasznej zbrodni. Zapewniamy, że to tylko zwyczajny grzyb o wyjątkowo osobliwym wyglądzie. Uwaga! W przypływie emocji lepiej go nie deptać, ale zwyczajnie ominąć – jest pod ścisłą ochroną gatunkową.

kolczakówka-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Galaretnica mięsista (Ascocoryne sarcoides)

Każdy miłośnik horroru dojrzy w tej roślinie pofałdowany mózg lub jelita. Galaretnica mięsista przybiera bowiem, w zależności od etapu życia, kształt przywodzący na myśl ludzie organy wewnętrzne. Rośnie na powalonych pniach liściastych drzew Ameryki Północnej, Azji, rzadziej Europy. To daleka kuzynka występującej w Polsce, niemniej odstręczającej, galaretnicy pucharkowatej.

Galaretnica-mięsista-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Muchołówka (Dionea)

Rząd ostrych zębów? Na miejscu! Perfekcyjnie dopracowany plan zbrodni jest? Gotów! Krwawy kolor, okalający „niewinną” zieleń? Jest! Trudno chyba o lepszy zestaw dla typowo „przerażającej” rośliny. Muchołówka, bo to o niej mowa, jest wyjątkowo skutecznym drapieżnikiem i stanowi dla owadów śmiertelną pułapkę.

Więcej o muchołówce przeczytasz tutaj: klik 

muchołówka-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Oczy lalki (Actaea pachypoda)

Jesteśmy pewni, że to ulubiona roślina miłośników filmów grozy. Oczy lalki (lub też czerniec grubopędowy) to krzewinka, która jesienią pokrywa się białymi jagodami z czarnym punktem na każdej z nich. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, ale przy odrobinie dobrej woli, stanie się również ogrodową rośliną do uprawy w donicy.

oczy-lalki-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Piestrzenica kasztanowata (Gyromitra esculenta)

Kolejny grzyb, który swoim niezwykłym kształtem przypomina pofałdowany mózg. Jej działanie jest równie przerażające jak wygląd: powoduje silne zatrucia, uszkadza organy, może prowadzić nawet do utraty wzroku.

Piestrzenica-kasztanowata-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata.

Mandragora (Mandragora officinarum)

Tę roślinę możecie znać z serii filmów o pewnym młodym czarodzieju. I nie bez powodu stała się ona bohaterką filmów fantasy – jej nadziemna część nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak pod powierzchnią kryje się korzeń o kształcie miniaturowego człowieka (podobnie jak żeń-szeń). Uwaga! Mandragora ma działanie psychoaktywne i powoduje silne zatrucia.

mandragora-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Żyłkowiec różowawy (Rhodotus palmatus)

Następna roślina, która zdaje się być inspirowana tym, co skrywa ludzkie ciało. Żyłkowiec to trujący okaz o kształcie ludzkiego mózgu lub płuca. Uwaga, co prawda stanowi on zagrożenie dla zdrowia, jednak nie niszczmy go: jest objęty ochroną ścisłą na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Żyłkowiec-różowawy-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Okratek australijski (Clathrus archeri)

Niewinnie rosnący okratek może przyczynić się do przyspieszonego tętna. Przypomina on bowiem wystające z ziemi, poskręcane, czerwone palce. Nie powoduje zatruć, jednak wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, przez który i tak trudno o jego dobrowolne spożycie.

Okratek-australijski-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świata

Dziwadło olbrzymie (Amorphophallus)

Nie jest to najbardziej przerażający okaz z naszej listy, jednak zgrozę budzi w tym przypadku coś zupełnie innego. Dorastający do 3 metrów wysokości kwiat wydziela cuchnący zapach. To jego sposób na przeżycie: skuszone wizją gnijącej padliny owady chętnie go zapylają.

Dziwadło-olbrzymie-Strach-się-bać-czyli-najbardziej-przerażające-rośliny-świat

Foto: gardenofeaden.blogspot.com, fotolia.com

2 komentarze do wpisu „Strach się bać, czyli najbardziej przerażające rośliny świata”

    • Rzeczywiście, grzyby stanowią odrębne królestwo. We wpisie użyto skrótu myślowego, wszak wszystko dotyczy strasznych tworów Matki Natury 🙂 Bardzo dziękujemy za czujność i słuszną uwagę!

      Odpowiedz

Dodaj komentarz