Sprostać wyzwaniom współczesnego miasta

Jak zaaranżować nowoczesne miasto? Czy współczesne meble miejskie mogą łączyć kilka funkcji? W jaki sposób wprowadzić do pokrytej betonem przestrzeni naturalne elementy?

Europejskie miasta są bardzo zróżnicowane, a jednocześnie… bardo podobne. Niedostatek naturalnych akcentów zdaje się doskwierać równie mocno mieszkańcom Warszawy, jak i Berlina czy Pragi. W ostatnich dekadach byliśmy świadkami zabetonowywania miast. Znaczna część rewitalizacji głównych placów miejskich opierała się na wyparciu zieleni i spłaszczeniu tego terenu, pokrywając go w całości betonowymi płytami. Prawie całkowicie zapomniano o zieleńcach: drzewach czy rabatach. Efekt: wiele przestrzeni miejskich jest po dziś dzień pozbawiona natury i funkcjonalnej małej architektury.

Faktem jest, że główne place miejskie muszą mieć możliwość pomieszczenia dużej liczby ludzi, być miejscem, w których możliwe będzie organizowanie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Odpowiedzią na problemy współczesnych miast są modułowe meble miejskie, które łączą w sobie kilka funkcji, gwarantując dodatkowo oszczędność tak cennego we współczesnej przestrzeni miejsca. Coraz chętniej europejskie miasta aranżowane są ławkami z kolekcji TerraCity. Przewaga tych rozwiązań polega na ich kompatybilności z wielkimi donicami. To jedyny tak sprawdzony sposób na to, by wprowadzić do miasta zarówno wygodne siedzisko, jak i stylową donicę, która pomieści krzew, a nawet drzewo.

Opole | źródło: www.terracity.pl

Z myślą o nowoczesnej przestrzeni, która musi się „zmieniać”, zagwarantowano mobilność rozwiązań – stylowa kolekcja modułowych rozwiązań z linii Urbana (kolekcja mebli miejskich Terra City) może trafić na chodniki czy place bez potrzeby ingerowania w podłoże. Niepotrzebne są skomplikowane prace budowlane ani rozbiórka chodników (co zwykle niezbędne jest w przypadku montażu tradycyjnych dekoracji). Co ważne, poszczególne składniki aranżacji są przy tym na tyle masywne, że nie mogą zostać usunięte ani nawet przesunięte wskutek aktów wandalizmu.

Legnica | źródło: www.terracity.pl

Trend powrotu do natury sprawia, że powoli pojawiają się kolejne skwery, a tam, gdzie nie sposób wygospodarować dla nich miejsca, trafiają kwietniki i wielkie donice. Wspomniane propozycje w miejscach, w których nie sposób zmienić nawierzchni są jedynym remedium na brak natury. Zdarza się bowiem, że nie wiadomo jak wygląda uzbrojenie działki ze względu na to, że szczegółowe plany infrastruktury podziemnej są albo nieaktualne, albo po prostu ich nie ma.

Gdańsk | źródło: www.terraform.pl

Co ważne, donice miejskie są wzbogacane o kolejne funkcje. Duża popularnością cieszą się modele z opcją siedziska – Gianto Sito lub stołu – Gianto Tablo (gdzie w innowacyjny sposób wykorzystano poszerzony rant). Tak innowacyjne dekoracje pozwalają nie tylko ukwiecić, ale jednocześnie „umeblować” przestrzeń w nowoczesny, kreatywny sposób… a przy tym: z poszanowaniem dla środowiska. W przeciwieństwie do tradycyjnego „plastiku” polietylen (z którego tworzone są wybrane donice XXL) jest pozyskiwany w drodze recyklingu i może zostać zutylizowany w ten sam sposób, co pozytywnie wpływa na racjonalną gospodarkę odpadami. Decydując się na rozwiązania z polietylenu, dajemy tworzywom sztucznym drugie życie i kreujemy wizerunek miast przyjaznego Matce Naturze.

Schkeuditz, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Propozycje od Terra Group są rozwiązaniem na niedostatek natury i komfortowych mebli we wspólnych przestrzeniach. Ich funkcjonalność otwiera przed miastem nowe możliwości. Szybkie tępo życia mieszkańców i ich rosnąca otwartość zmiany niesie za sobą potrzebę równie szybkich i innowacyjnych rozwiązań na placach, skwerach czy chodnikach. Donica, przy której można zjeść posiłek lub taka, przy której można bezpiecznie pozostawić rower, staje się bardzo potrzebną opcją.

Meerane, Niemcy | źródło: www.terraform.pl

Duże donice, kwietniki kaskadowe czy meble miejskie pozwalają przywrócić zieleń, która została utracona na rzecz betonowej pustyni i uzupełnić już istniejącą – urozmaiconą o dodatkowe korzyści dla mieszkańców.

Olsztyn | źródło: www.wiezekwiatowe.pl